Pokonaj okupanta z Kakucą

25 lutego 1921 Armia Czerwona zajęła Tbilisi. W Gruzji kończy się „Tydzień Okupacji” poświęcony pamięci okupacji sowieckiej. Obchody rocznicy ustanowiono rezolucją parlamentu w 2010 roku celem wzmocnienia świadomości historycznej. W tym roku na znak pamięci ofiar zainaugurowano kampanię noszenia symbolicznego czerwonego maku. Jednym z ciekawszych wydarzeń była prezentacja gry edukacyjnej opartej na historii walk antybolszewickich. To przykład prowadzonej w ostatnich latach antykomunistycznej polityki historycznej.

Nową grę promuje hasło „Pokonaj okupanta razem z Kakucą”. To właśnie Kakuca Czolokaszwili – lider antybolszewickiego powstania jest głównym bohaterem gry. Pamięć o nim przywrócił ruch narodowy na przełomie lat 80/90tych XX wieku. W 2005 roku dokonano uroczystego przeniesienia grobu Kakucy, który zmarł na emigracji, do panteonu Mtacminda w Tbilisi. Wizerunek bohatera widnieje na banknocie o najwyższym nominale 200 lari.

Gra „Kakuca” należy do serii gier w technologii flash „Wielcy Gruzini”, która cieszy się ogromną popularnością. Poprzednie odcinki z serii odwołują się do życia i działalności takich postaci jak Niko Pirosmani (malarz naiwny), Wachtang Gorgasali (król – uznawany za założyciela stolicy w Tbilisi), i poeta Waża Pszawela.

Autorka prowadzi bloga o Gruzji: http://georgianapl.blogspot.com/

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SPW1JIt-drA&feature=player_embedded[/youtube]

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *
  = 3 + 8

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.