Wesele Balushi cz.2

Wysoka, szczupła, z burzą czarnych włosów delikatnie przykrytych cieniutkim woalem, w przepięknej kremowo – łososiowej sukni (suknia własnego projektu, uszyta we Francji), wśród błysków fleszy powoli podeszła do sceny.

Usiadła na przygotowanym „tronie” i zamarła we wdzięcznej, starannie wystudiowanej pozie. Panie fotografki szalały. Kiedy już cała rodzina, wszyscy znajomi i znajomi znajomych, zrobili sobie zdjęcia z panną młodą, ponownie nastała cisza.

Bam bam! Rozległy się uderzenia bębna. Bam bam!!! Baryton wznowił recytacje:

Bam bam! Jakim dobrym synem jest – habibi Ahmad! Habibi Ahmad! Habibi Ahmad!

Ba bam! Jakim dobrym człowiekiem jest – habibi Ahmad! Habibi Ahmad! Habibi Ahmad!

Ba bam! Jak bardzo wykształcony jest – habibi Ahmad! Habibi Ahmad! Habibi Ahmad!

Ba bam! Jakim wspaniałym mężem będzie – habibi Ahmad! Habibi Ahmad! Habibi Ahmad!

Ba bam! Ba bam! Ba bam!!!

Barytony ucichły, czerwony dywan pokrył się mgłą.

Gdzieś z daleka usłyszeliśmy coś ? jakby ? tętent ? stada koni ???!

Ta- dam, ta- dam, ta-dam… Coraz głośniej i głośniej. W końcu jeźdźcy dojechali – prrrrr – w tumanach białej mgły (teraz „robiącej” za kurz spod końskich kopyt) do sali wszedł pan młody w towarzystwie męskiej części swojej rodziny i rodziny arusy. Podszedł do Mirian, położył rękę na jej głowie i od tej pory oficjalnie zostali mężem i żoną.

Młode dziewczyny ponownie rozszalały się na parkiecie po chwili dołączyły do niej „stateczne” młode mężatki.

Wesele powoli dobiegało końca.

Oj, napracował się tata – reżyser z telewizji omańskiej. Napracował.

Młodzi małżonkowie przez trzy następne dni przyjmować będą gości, po czym pojadą na dwa tygodnie w podróż poślubną na Bali. Po powrocie zamieszkają w Katarze. On wróci do pracy w dobrze prosperującym biznesie swojego taty, ona podejmie studia na uniwersytecie. Może spełni się jej marzenie i zostanie słynną projektantką mody?

Dwie połączone rodziny, przyjaźń która przetrwała, bajkowe wesele – trudno uwierzyć że to prawda. A jednak.

Ślub w islamie

W islamie przyjęcie weselne – zwane walima – jest obowiązkiem muzułmanina. Chodzi o to, aby małżeństwo nie było utrzymywane w tajemnicy. O fakcie zaślubin powinna być poinformowana cała bliższa i dalsza rodzina obu stron, jak również krewni i znajomi. Przyjęcie nie musi być wystawne, chodzi w tym wszystkim o to, że ten oto mężczyzna, zostaje mężem tej oto dziewczyny i wszystkich obecnych na weselu bierze za świadków.

Narzeczeni spisują kontrakt ślubny – nikah. Jest to kontrakt, który zawiera się pomiędzy mężczyzną a kobietą. Wszystkie znajdujące się w nim warunki muszą być spełnione, aby małżeństwo było ważne.

Mąż daje żonie mahar, czyli ustalony w kontrakcie dar, który ona zachowuje do swojego osobistego użytku. Nie ma zwyczaju przyjmowania przez żonę nazwiska męża. Żona zachowuje swoje nazwisko rodowe.

Islam zobowiązuje męża, aby dobrze traktował swoją żonę. Prorok Muhammad powiedział „Najlepsi z was to ci, którzy są najlepsi dla swoich żon”.

Są dwa podstawowe cela zawarcia małżeństwa:

1. Cieszenie się z towarzystwa osoby, która należy do płci przeciwnej.

2. Posiadanie dzieci, gwarantując tym samym ciągłość istnienia rasy ludzkiej.

Prawa i obowiązki męża i żony w ramach małżeństwa:

Obowiązki męża.

1. Zapewnienie opieki i bezpieczeństwa żonie i dzieciom.

2. Utrzymywanie żony oraz dzieci: Zaspokojenie podstawowych potrzeb materialnych rodziny. Wszystko to, co zarobi mąż, przeznaczone jest na utrzymanie rodziny. Żona nie ma tego obowiązku. Jeżeli pracuje, zarobki są wyłącznie jej własnością. Dotyczy to nawet sytuacji, w które mąż jest biedny a żona bogata.

3. Zapewnienie odpowiednich warunków mieszkaniowych dla rodziny.

Prawa męża.

1. Posłuszeństwo i pytanie o pozwolenie: Obowiązkiem żony jest słuchanie męża we wszystkich sprawach, jeśli są zgodne z nauką islamu. Ma go wspierać w kłopotach, być dla niego podporą i pociechą. Żona musi także pytać męża o pozwolenie, gdy chce opuścić dom lub gdy chce zaprosić do domu gości.

2. Rozwód: Mąż ma prawo rozwieść ze swoją żoną, jeśli nie jest zadowolony z małżeństwa. Jeśli mąż umiera lub rozwodzi się ze swoją żoną, to musi ona przeczekać iddah (okres oczekiwania), zanim będzie mogła wyjść ponownie za mąż. W razie śmierci męża, okres ten wynosi cztery miesiące i dziesięć dni, a w przypadku rozwodu – trzy przerwy pomiędzy jej menstruacjami (jeśli tylko nie jest w ciąży).

3. Mąż ma prawo wymagać od żony dbania o dzieci i o jego pieniądze.

4. Opieka nad dziećmi: Jeśli małżeństwo zostaje anulowane, mąż ma prawo opieki nad dziećmi po osiągnięciu przez nie siódmego roku życia.

Obowiązki żony:

1. Posłuszeństwo i pytanie męża o pozwolenie.

2. Dbanie o majątek męża: Obejmuje to jego pieniądze, dobytek itp.

3. Dobro jej męża: Żona dba o to aby wszystkie potrzeby męża były zaspokojone.

4. Dbanie o dzieci.

Prawa żony.

1. Towarzystwo: Mąż powinien dotrzymywać towarzystwa żonie. Ma zapewnić jej bezpieczeństwo, poczucie ciepła i miłości.

2. Opieka finansowa i schronienie: Mężczyzna musi dbać o potrzeby materialne żony i rodziny. Mąż ma zapewnić dobre warunki mieszkaniowe i dać żonie wszystko to, czego potrzebuje, aby mogła spełniać swoje obowiązki jako żona. Odnosi się to również do rzeczy których używa, aby ozdabiać się i upiększać.

3. Prawo do rozwodu – chula: W przypadku, kiedy żona jest nieszczęśliwa w małżeństwie, może poprosić męża o separację. Są trzy powody, dla których może to zrobić: a. Przemoc domowa, b. Niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych jej lub dzieci, c. Żona nie kocha męża.

4. Opieka nad dzieckiem: W przypadku rozwodu żona ma prawo opiekować się dziećmi do siódmego roku ich życia. Po tym czasie opiekę przejmuje ojciec.

Jak widać prawa i obowiązki małżonków w islamie dzielą się, ale i doskonale uzupełniają. Jasne jest, jaka rola przypada mężowi, a jaka żonie.

Islam nakazuje też, aby mąż i żona dokładali wszelkich starań, aby utrzymać związek w zgodzie i harmonii.

Tak mówi księga. Ale to nie księga, ale życie pisze prawdziwe scenariusze.

Be Sociable, Share!
  Tagi: , ,

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *
  = 5 + 2

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.