Życiowa arytmia

Zdecydowanym zwycięzcą 11. edycji Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” został film Borysa Chlebnikowa „Arytmia”. Film otrzymał zarówno Grand Prix Festiwalu, jak i Nagrodę Publiczności.

Głównym bohaterem filmu jest sympatyczny i bardzo zaangażowany w swoją pracę lekarz pogotowia ratunkowego, Oleg. Lekarką jest również jego żona, Katia. Oleg odstresowując się po dyżurach, nadużywa alkoholu albo organizuje imprezy w niewielkim, wynajmowanym przez małżeństwo, mieszkaniu. Często zapomina o swoich domowych obowiązkach, spóźnia się na urodziny teścia, a na imprezie od razu upija. Katia ma już dość niedojrzałości swojego męża i życia w ciągłej niepewności, ostatecznie decyduje się na rozwód z Olegiem. Tymczasem w pogotowiu zmienia się szef Olega, który już na pierwszym spotkaniu z załogą zapowiada zmiany w sposobie pracy pogotowia — w czasie interwencji lekarze mają na bieżąco meldować dyspozytorom o wykonywanych czynnościach, a czas wizyty u pacjenta nie może przekraczać 20 minut, co ratownikom wydaje się niemożliwością. Każda interwencja jest inna, pogotowie ratunkowe nie jest korporacją, gdzie pracuje się na maksymalizację wyników.
Oleg wie jak ratować pacjentów, nie ma jednak za bardzo pomysłu na to, jak uratować siebie i swoje małżeństwo.

Reżyser bardzo ciepło traktuje swoich bohaterów, pokazuje ich słabości, które jednak nie wynikają z ich złej woli, ale ze zmęczenia pracą, brakiem czasu dla siebie. Oleg i Katia bardzo się kochają, ale stresująca praca w szpitalu i pogotowiu, gdzie na co dzień mają do czynienia ze śmiercią i cierpieniem, wysysa z nich siły i wolę walki o sypiący się związek.

Oboje zaczynają zmierzać w różnych kierunkach, jednak miłość może jeszcze ocalić ich małżeństwo i pomóc odnaleźć im się nawzajem.

Najgorsza wszak jest niemiłość i obojętność na drugiego człowieka, co pokazuje w innym filmie tegorocznego Sputnika, reżyser Andriej Zwiagincew. Ale to już zupełnie inna historia…

Arytmia, reż. Borys Chlebnikow, Rosja, rok. prod. 2017
Obsada: Aleksandr Jacenko, Irina Gorbaczowa, Nikołaj Schreiber, Maksim Łagaszkin

Nagrody:
2017 Nagroda Publiczności oraz Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 11. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”.
2017 Nagroda Główna Festiwalu, Nagroda za najlepszą główną rolę męską (Aleksandr Jacenko) oraz Nagroda publiczności na 28. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi.
2017 Nagroda za najlepszą główną rolę męską (Aleksandr Jacenko) na MFF w Karlowych Warach.

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  1. Soljusz pisze:

   Spoko recka, dobry film.

  2. Sergiusz Kazimierczuk pisze:

   Dzięki za dobre słowo, Leo! Film godny polecenia.

  3. Kot Leopold pisze:

   Bardzo dobry film i dobra recenzja. Historia pokazana w filmie jest uniwersalna i nie jest wylacznie rosyjska, a wiec spodoba sie widzom spoza RF.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  *
  = 3 + 3

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.