Pakistan: reakcje na wieść o śmierci Osamy bin Ladena

W dniu 1 maja 2011 roku około godziny 22.00 ogłoszono, że prezydent Obama organizuje specjalną konferencję prasową w bardzo ważnej sprawie. Podczas gdy świat czekał na pojawienie się Obamy, Twitter zalały tysiące wpisów ludzi próbujących odgadnąć powód i treść prezydenckiego wystąpienia.

Kilka minut później Keith Urbahn, szef sztabu Donalda Rumsfelda, napisał na Twitterze, że przywódca Al-Kaidy i największy terrorysta Osama Bin Laden nie żyje. Wtedy również i media podały tą informację. Wkrótce Twittosfera zapełniła się wpisami z całego świata.
Wczesne reakcje z Pakistanu (Twitter)

Wczesne reakcje z Pakistanu (Twitter)

Ale wcześniej tego dnia Pakistański użytkownik Twittera z Abbottabad, @ReallyVirtual, uchwycił kilka momentów z tej operacji w swoich wpisach na Twitterze.

@Reallyvirtual: Helikopter krąży nad Abbottabad o 1.00 rano (co jest tutaj bardzo rzadkie).

Dzisiaj wcześnie rano tj. 2 Maja w tajnej operacji zwiadowczej w mieście Abbotabad, 80 kilometrów od stolicy Pakistanu Islamabadu Osama Bin Laden został zabity. Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Pakistańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych:

Ta operacja została przeprowadzona przez wojska Stanów Zjednoczonych zgodnie z ich obietnicami politycznymi, że Osama Bin Laden zostanie wyeliminowany w bezpośrednich działaniach amerykańskich sił zbrojnych, gdziekolwiek na świecie miałoby to miejsce.

Oficjalne doniesienia mówią o tym, że Osama został postrzelony w głowę w czasie akcji na jego kryjówkę w Abottabad, w której brały udział amerykańskie śmigłowce. Pierwsze reakcje Pakistańczyków na Twitterze zaczęły się pojawiać jeszcze podczas trwania akcji.

Media donosiły, że helikopter rozbił się niedaleko akademii wojskowej Kakol na tak zwanym pustym polu. Użytkownicy Twittera pisali:

@Mosharrafzaidi: Helikopter rozbił się w pobliżu PMA Kakul. Co tak nisko lecący helikopter robił w pobliżu Abottabad Cantt o godzinie 1.30 w nocy?

@Reallyvirtual: Oto miejsce katastrofy samolotu z Abbottabad według niektórych osób >>> http://on.fb.me/khjf34

Wieści o śmierci Bin Ladena zainicjowały medialne relacje i analizy tego wydarzenia oraz możliwych jego konsekwencji.

@kursed: Według oficjalnych doniesień Shuja Pasha odwiedził Stany Zjednoczone 11 kwietnia aby dopracować szczegóły tej operacji.

@kursed: Powołując się również na pakistańskie źródła, śmigłowce [biorące udział w akcji] pochodziły z Ghazi AB (Tarbela). W sumie było ich 6.

@Mahamali05: woah. Dziennikarz Javed Ch użył tylko słowa ‘Shaheed’ wobec Bin Ladena. On chyba sobie żartuje.

@sharmeenochinoy: #Pakistańskie kanały informacyjne powinny zostać zablokowane jeśli one doprawdy twierdzą, że #Osama Bin Laden jest męczennikiem – on jest terrorystą, rzeczy trzeba nazywać po imieniu.

@akchisti: Ktokolwiek nazywa #OBL (Osamę Bin Ladena) męczennikiem powinien być pociągnięty do odpowiedzialności zgodnie z artykułem 6., “zdrady stanu” w #Pakistanie

Do chwili obecnej nie było oficjalnego stanowiska pakistańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych (ISPR)Inter Services Pubilc Relations (ISPR) albo rządu w sprawie szczegółów tej operacji, podczas gdy prezydent Obama szybko zareagował wydając oświadczenie, że operacja pod przewodnictwem sił amerykańskich została pomyślnie zakończona osiągając postawiony sobie cel. Schwytanie lub śmierć Osamy Bin Ladena były jednym z głównych zadań amerykańskiego rządu w ostatnich latach.

@Kursed: Nie mogę pojąć dlaczego ani ministerstwo spraw wewnętrznych (ISPR), ani rząd Pakistanu jeszcze nie ustosunkowali się do tego wydarzenia. To jest czysty idiotyzm.

@Zalmay Zia: ISPR poinstruowało wszystkie partie, media, analityków, aby nie komentować aresztowania Osamy do czasu spotkania ISPR w tej sprawie.

@Mustafa_Qadri: W obawie przed zemstą władze pakistańskie nie mówią wiele o ich kluczowej roli w zabiciu Osamy.

Ahsan Butt na stronie Five Rupeespodzielił się swoimi przemyśleniami na temat śmierci Bin Ladena odpowiadając na kilka zasadniczych pytań i możliwych skutków tego zdarzenia.

Dla Pakistańczyków, to może oznaczać więcej samobójczych zamachów bombowych. Za każdym razem po tak zwanym “sukcesie” w tej wojnie, od “wyzwolenia” Lal Masjida po zabicie Baitullah Mehsuda, pojawia się wzrost przemocy, ponieważ grupy bojowników chcą przypomnieć wszystkim, że wciąż działają. Nie ma powodu, by oczekiwać, że to się zmieni.

@sharmeenochinoy: Właśnie skończyłem rozmowę telefoniczną z moim szkolnym kolegą, który ze smutkiem stwierdził, że Pakistan zapłaci za to wysoką cenę.

View Larger Map

(Google mapa kryjówki Bin Ladena thepunit)

Kalsoom na CHUP- Zmieniając Pakistan umieszcza takie pytania:

Miejsce kryjówki Osamy znajdowało się w pobliżu pakistańskiej akademii wojskowej, nasuwa się więc pytanie czy Bin Laden ukrywał się tam, ponieważ był ‘własnością’ ISI? Czy wojska pakistańskie wiedziały o tym, że on tam był i pomagały siłom amerykańskim monitorować jego obecność? Czy w Pakistanie zdawali sobie sprawę z tego, że Amerykanie wiedzieli, iż oni też wiedzą [o obecności Osamy w tamtym miejscu]? Pytań na ten temat jest wiele, tak jak i wiele niekończących się spekulacji.

Możliwa reakcja

Śmierć Osamy Bin Ladena jest uważana za ogromnie zwycięstwo w wojnie z terrorem, ale skutki i możliwe reakcje odwetowe w Pakistanie napawają przerażeniem. Niektórzy komentatorzy w Pakistanie ośmielają się wręcz twierdzić, że Stany Zjednoczone powinny zakończyć już wojnę z terroryzmem. Zważywszy na fakt, iż Al-Kaida nigdy nie była armią dowodzoną przez jednego człowieka, a wiele jej odłamów w formie bojowniczych grup już zostało utworzonych i funkcjonują, twierdzenie, że wojna z terrorem jest zakończona odzwierciedla brak zdolności przewidywania.

Jak Ahsan & Chinoy słusznie zauważa, że więcej Pakistańczyków będzie musiało ponieść konsekwencje reakcji wielu grup bojowych na te wieści. Istnieje zbyt wiele pytań, na które należy odpowiedzieć. Od szczegółów operacji po przyszłość wojny z terrorem, ale jedno jest pewne – realne obawy wobec konsekwencji śmierci Bin Ladena dla ludzi nie tylko w Abbotabad, ale również w całym Pakistanie.

@Mehreenkasana pyta: Czy to coś zmieni? W Afganistanie, Pakistanie? Czy zatrzyma bezprecedensowe ataki nienawiści i buntu? Nie, nie i jeszcze raz nie.

Ten post jest częścią naszej specjalnej relacji Śmierć Osamy Bin Ladena [ang.].

Creative Commons License

Napisane przez Sana Saleema · Tłumaczone przez Agnieszkę Maj

 

Be Sociable, Share!

    Podobne

    Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    *
    = 3 + 9

    This blog is kept spam free by WP-SpamFree.