Dzień Ciszy: nowy rok na Bali

Jako kolejni po Chińczykach swój nowy rok obchodzili indonezyjscy hindusi. W sobotę turystyczne Bali celebrowało Dzień Ciszy czyli Nyepi.

W minioną sobotę (5 marca) turystyczna perła Indonezji, wyspa Bali obchodziła swoje największe doroczne święto religijne. Nyepi czyli inaczej dzień ciszy wprowadził indonezyjską społeczność wyznawców hinduizmu w nowy rok. Który to już nowy rok w tym roku chciałoby się powiedzieć, ale takie są realia indonezyjskiego dnia codziennego – liczba uznanych przez państwo wyznań owocuje wieloma świętami.

Mimo iż Balijczycy stanowią jedynie niewielki procent mieszkańców archipelagu, Nyepi jest indonezyjskim świętem państwowym. Nowy rok na Bali tym jednak różni się od innych nowych roczków, że obchodzony jest w absolutnym skupieniu i ciszy. Bali jako ewenement na skalę światową „wyłącza” się w tym dniu absolutnie. Nie pracuje żaden podmiot gospodarczy, wychodzenie na ulice jest całkowicie zakazane, nie wolno nawet używać elektryczności, stąd też w Nyepi nie działają nawet elektrownie. Międzynarodowy port lotniczy w Denpasar nie przyjmuje żadnych samolotów i żadne z niego nie odlatują. Turyści przebywający w tym okresie na rajskiej wyspie nie mogą opuszczać swoich hoteli, a jedynie te najbardziej luksusowe dostarczają swoim gościom prąd za pomocą własnych generatorów.

Szczęśliwego Nowego Roku Bali!!

Więcej o Indonezji na Yellowlittleduck.com

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  *
  = 4 + 5

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.