Indonezja: festiwal robaków!

W miejscowości Kuta na wyspie Lombok niedawno odbył się doroczny festiwal ku czci Księżniczki Mandalika, zwany inaczej Festiwalem Bau Nyale lub Festiwalem Robaków Morskich.

W tym tygodniu na wyspie Lombok z archipelagu Nusa Tenggara miała miejsce jedna z najbardziej barwnych i spektakularnych ceremonii etnicznych jakie obchodzą rdzenni mieszkańcy wyspy – Sasakowie. W dwudziestym dniu, dziesiątego miesiąca kalendarza Sasaków, przypadającym co roku na przełomie lutego i marca, pierwotni mieszkańcy Lomboku świętują hucznie Bau Nyale Festiwal, zwany inaczej Festiwalem Robaków Morskich.

Festiwalowi towarzyszy wiele pokazów tańca i muzyki ludowej z Lombok, Sumbawa oraz innych wysp Archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Punktem kulminacyjnym zakończonego 24 lutego świętowania był tradycyjnie całonocny połów wielokolorowych robaków morskich w przybrzeżnych plażach południowych wyspy. Plaż do połowu robaków Nyale jest w sumie szesnaście, a wszystkie znajdują się w okolicy miejscowości turystycznej Kuta na południowym wybrzeżu. Sasakowie wierzą że kolorowe robaki morskie są włosami księżniczki morskiej Mandalika, która w przeszłości żyła na wyspie Lombok.

Więcej o Indonezji na www.yellowlittleduck.com

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  *
  = 4 + 4

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.