Global Voices: Nowa flaga i nazwa Birmy

W październiku nowa flaga Birmy została zaprezentowana po raz pierwszy. Według prorządowej strony internetowej wydarzenie [1] [ang.], w którym udział wziął premier U Thein Sein odbyło się w Biurze Państwowej Rady Pokoju i Rozwoju .

Artykuł Monga Palatino · Tłumaczone przez Krzysztofa Pawliszaka


Niezależna grupa medialna The Irrawaddy podaje więcej informacji [2] [ang.] na temat nowej flagi.

Na nowej fladze, określonej zapisem w Konstytucji z 2008, w centralnym punkcie widniej gwiazda na żółtym, zielonym i czerwonym tle.

Dawne flagi zostaną opuszczone przez urzędników rządowych departamentów, którzy urodzili się we wtorek, a nowe zostaną wciągnięte na masz przez urzędników urodzonych w środę.

Fabryki tekstylne wyprodukowały milion flag, podaje źródło z Ministerstwa Obrony.

Kolor zielony na fladze oznacza pokój, żółty solidarność, a czerwony męstwo. Birma ma również nową nazwę: Oficjalnie nazywa się Republiką Związku Myanmar [nazwa “Związek Maynmar” używana jest w tekstach oficjalnych. Zgodnie z rekomendacją KSNG [3] używa się nazwy Związek Birmański- przyp. GV Polska]. Wcześniej nosiła nazwę Związek Birmański/Myanmar.

A jakie są reakcje birmańskich internautów? dawn_1o9 [4] [ang.] nie podoba się nowa flaga.

Właśnie dowiedziałem się, że flaga naszego kraju została oficjalnie zmieniona. I powiem to tu, powiem to głośno: NIE PODOBA MI SIĘ NOWA FLAGA!!!

Nie odczuwam patriotyzmu patrząc na nią. Schemat kolorów jest taki sam jak na fladze Litwy, bez gwiazdy, choć odcienie są inne.

I nie jestem jedyny, który ma takie odczucie. Wielu jest wściekłych. Osobiście, odbieram to jako obrazę.

“wygląda jak tani amatorski syf, który powstał w MS Paint” – to słowa mojego kolegi, nie moje.

Oto stara flaga. Niebieski oznacza pokój i stabilność, czerwony odwagę i męstwo, 14 gwiazd to 14 stanów i jednostek administracyjnych, koło zębate oznacza siłę roboczą kraju, a łodyga ryżu obrazuje rolników w kraju. Uwielbiam tą flagę. Na zawsze pozostanie flagą mojego kraju, nie ważne ja bardzo ją zmienią.

Na jej blogu pojawia się interesująca rozmowa na ten temat

awoolham: Żółty oznacza shwe (przypis autora: przywódcy birmańskiego), zielony oznacza pieniądze, czerwony – krew ludzi.

ei_angel: O rzesz!!! Nie mogą jej jeszcze zmienić. Ludzie, nie znoszę tej flagi. Wygląda jak flaga Etiopii lub Ghany. Więc nazwa się też zmieniła na RUM (Republic of the Union of MM)? [Republika Związku Myanmar/Birmańskiego]? Myślałem, że zmiana dokona się po tym jak wszystkie 7 kroków zostaną wykonane. A to po zwołaniu parlamentu.

dawn_1o9: @cafengocmy – Wygląda taż jak wiele flag krajów afrykańskich. Z poprzednią flagą, tylko Tajwan był krajem, którego flaga wyglądała jak nasza. Teraz to jakieś 3 czy 4 flagi: Ghana, Etiopia, Litwa itd.

awoolham: tak dobrzy z plagiatorstwa, w tym z kopiowania flag. Może inspiracja pochodzi z jednego z rysunków wnuka, który próbował kredki. Taka myśl.

Reakcje komentatorów na przedwczesne ujawnienie flagi to także uczucie sprzeciwu. Flaga miała zostać ujawniona dopiero po przeprowadzeniu wyborów z 7 listopada. Opozycja oskarża myanmarskich przywódców wojskowych o łamanie własnej konstytucji. Min Lwin [5] [ang.] z Democratic Voice of Burma [Demokratyczny Głos Birmy] podaje więcej wiadomości

Według polityków opozycji, birmańskie prawo mówi, że Konstytucja z 2008 musi wejść w życie przed wciągnięciem jakiejkolwiek nowej flagi. A to nie powinno mieć miejsca przed kontrowersyjnymi wyborami rozpisanymi na 7 listopada.

Yu Yu Din [6] [ang.], inny bloger z Birmy, jest zawiedziony nową flagą:

Wszystkie stare flagi zostaną spalone. Przypuszczam, że rząd jest tak antyamerykański, że nawet te same kolory, mimo socjalistycznych ideałów, nie zdają egzaminu.

I za kilka tygodni będziemy głosować. Niektórzy z nas po raz pierwszy w życiu. Ja głosowałem za nową konstytucją dwa lata temu w konsulacie w Kalkucie, w moich latach 20tych, wychowując się głównie w demokratycznych krajach.

Kto zwycięży? Oczywiście rząd. Teraz, gdy wszyscy są cywilami – władcami w nowych szatach ze swoją nową flagą. Będą też mieli państwo, tak czy inaczej. Bez względy na to, co ludzie mówią, robią czy myślą, nie wspominając już o reszcie świata. Nie ważne co tutaj napiszę czy jak wy skomentujecie, napiszecie w tweetach, czy z kim się tym podzielicie.

W dziale ogólnym The Irrawaddy trwa dyskusja na temat nowej flagi:

yarzar: Than Shwe skończyły się już pomysły.
Nowa flaga wygląda dokładnie tak samo jak stanu Szan, z wyjątkiem tego, że mamy tu w środku gwiazdę zamiast białego koła.
Co za wstyd, że Than Shwe skopiował flagę.

Trev: Podoba mi się nowa flaga: impreza!
Bystry ruch ze strony junty. Będzie nieźle wyglądać na koszulkach, o ile ruszy turystyka. No i kto może być na prawdę zły na wyluzowanych Rastafarian?
Ale czy Irrawaddy uzna ją? Albo czy “Birma” zachowa swoją flagę w walce o utrzymanie się w biegu historii?

Indre: Przepraszam, ale dlaczego rząd podchwycił narodową flagę Litwy (żółty, zielony i czerwony) i przemieszał ją tak dziwacznie z Wietnamską (gwiazda w centrum)?

Chindits: Ta flaga w ogóle nie reprezentuje kraju. Gwiazda?? Wiecie, Ta duża biała gwiazda jest również jedyną gwiazdą w kolorach birmańskiej tatmadaw, marynarki, sił powietrznych i policji. Flaga reprezentuje tylko siły zbrojne.


Artykuł  Monga Palatino · Tłumaczone przez Krzysztof Pawliszak.

Opublikowane przez Global Voices Polska na licencji Creative Commons

Article printed from Global Voices po polsku: http://pl.globalvoicesonline.org

URL to article: http://pl.globalvoicesonline.org/2010/10/nowa-flaga-i-nazwa-birmy/

URLs in this post:

[1] wydarzenie: http://www.myanmar.com/newspaper/nlm/index.html

[2] więcej informacji: http://www.irrawaddy.org/article.php?art_id=19787

[3] KSNG: http://ksng.gugik.gov.pl/pliki/nazwy_panstw-zmiany.pdf

[4] dawn_1o9: http://dawn-1o9.xanga.com/734372390/new-flag-of-myanmar-fail/

[5] Min Lwin: http://www.dvb.no/news/cries-of-foul-play-as-new-burma-is-hoisted/12375

[6] Yu Yu Din: http://yuyudin.blogspot.com/2010/10/rebranding-burma_7629.html

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  1. skawel pisze:

   albo flaga Litwy z gwiazdą Wisły :)))

  2. konzi pisze:

   Moja pierwsza rekacja: Coooo??? To ma być flaga Birmy?? Przecież wygląda prawie jak flaga Ghany. W dodatku nijak się ma do starej flagi. Jestem zdziwiony.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *
  = 5 + 8

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.