„Film o Aleksiejewie” czyli powrót do ZSRR

„Czym jest miłość? To zrozumienie tego, czego potrzeba drugiemu człowiekowi w samej istocie i danie mu tego, czego tak naprawdę w danej chwili potrzebuje”.

 To motto rosyjskiego komediodramatu Michaiła Segala. Kwestia, która nie bez powodu pojawia się kilkakrotnie w filmie.

Bohaterem filmu jest Aleksiejew, dawny bard, a obecnie ubogi emeryt z Tuły, który przyjeżdża do Moskwy na zaproszenie dziennikarki radiowej, chcącej  przeprowadzić z nim biograficzny wywiad.

W czasie jego opowieści, oglądamy kolejne sceny z życia Aleksiejewa. Bohater filmu jest dobrze zapowiadającym się inżynierem, który dodatkowo śpiewa i komponuje piosenki. Nie do końca jednak panuje nad swoim życiem, jego los toczy się od przypadku do przypadku. Nie potrafi wykorzystać nadarzających się okazji albo próbuje je wykorzystać w fatalny dla siebie sposób. Aleksiejew jest totalnym przeciwieństwem Forresta Gumpa, który mimo trudności, zawsze wychodził obronną ręką z każdej sytuacji.

Nie układa mu się z kolejnymi kobietami, nie robi wielkiej kariery ani zawodowej ani muzycznej. Nie odnajduje w swoim życiu wartości, które kierowałyby jego życiem i na których by mu zależało. Żyje bezrefleksyjnie, płynąc z falą, nie zdając sobie sprawy, że jego czyny mają wpływ także na życie innych ludzi.

Fabuła filmu nie wydaje się zbyt skomplikowana, jednak z każdym kadrem okazuje się, że jest inaczej, ponieważ „Film o Aleksiejewie” to tak naprawdę opowieść o nieudanym życiu i wielkiej, niespełnionej miłości. I im bliżej zaskakującego finału, tym bardziej zmienia nam się obraz Aleksiejewa i jego losów.

Autor filmu traktuje swojego bohatera z empatią i zrozumieniem, tak jakby próbował nam powiedzieć, że każdy z nas popełnia błędy i każdego dnia warto na nowo spojrzeć na swoje życie, odnaleźć w nim cel, zanim nie będzie za późno.

Warto zapamiętać nazwisko reżysera — Michaiła Segała, który już w poprzedniej edycji Festiwalu Sputnik nad Polską zwrócił na siebie uwagę filmem „Opowieści”. Jestem pewien, że jeszcze nie raz nas zaskoczy.

 

„Film o Aleksiejewie”, reż. Michaił Segał, Rosja, rok prod. 2014

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=P0ImbOM9KuQ[/youtube]

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *
  = 3 + 1

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.