Erotyczna świątynia

Na zboczu góry Lawu znajduje się Candi Sukuh. Jest to jedna z najważniejszych hinduistycznych świątyń nie tylko na  Jawie ale i w całej Azji Południowowschodniej. Jej rzeźby symbolizują hinduistyczne zwycięstwo nad muzułmańskim wrogiem dzięki większej męskości.

Świątynia poświęcona jest bogu Bima (władcy mieczy) i ma trzy poziomy. Najniższy – Bhurloka – stworzony jest dla demonów, środkowy – Bhuvarloka  – dla ludzi, a najwyższy – Svarloka – dla bogów. Jest to cecha charakterystyczna większości świątyń hinduistycznych. Co jednak wyróżnia Candi Sukuh od innych świątyń to szczytowa budowla w kształcie piramidy Majów.  Jest to jedyna taka budowla hinduistyczna na świecie i nikt jednak nie wie dlaczego ma ona taką postać. U podnóża piramidy znajdują się trzy, sporych rozmiarów żółwie. Prawdopodobnie ich płaskie grzbiety były ołtarzami, na których składano ofiary lub miejscem dla rytualnych tancerek.

Większość męskich figur i płaskorzeźb w świątyni jest naga od pasa w dół. Ich penisy są w szczególny sposób eksponowane i sprawiają wrażenie jakby były na pokaz. Niektórzy tłumaczą to historią powstania świątyni. Była ona bowiem wybudowana w czasie gdy na Jawie toczyły się walki o władzę między muzułmanami, którzy zajmowali północ wyspy a hindusami, którzy przeważali na południu. Miecze i penisy miałyby symbolizować hinduistyczne zwycięstwo z powodu większej męskości. Jednak obecnie główną religią na Jawie jest islam.

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  1. Młoda pisze:

   Java – bajeczne miejsce. Kiedyś spełnię marzenie i tam polecę :)

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  *
  = 3 + 2

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.