Byk

Lata 90. w Rosji to okres burzliwych przemian, chaosu i rozkwitu grup przestępczych, które trzęsły Moskwą, Petersburgiem, ale też rosyjską prowincją.

O jednej z takich grup opowiada Borys Akopow w swoim debiutanckim filmie „Byk”.
„Byk” to pseudonim szefa jednej z podmoskiewskich grup dresiarzy, byłego sportowca, który musiał zrezygnować z kariery ze względu na chorobę serca. Młodzi wolne chwile spędzają na siłowni, na „ustawkach” z inną, konkurencyjną grupą, a także kradzieżach samochodów i ściąganiu haraczy.
Rodzina „Byka” to matka nadużywająca alkoholu, młodsza siostra, chodząca jeszcze do podstawówki i brat – student, nieszczęśliwie zakochany we fryzjerce, która marzy o wyjeździe na Zachód, w tym celu spotykając się z flegmatycznym i nudnym Anglikiem.

Tłem dla tej historii są brudne, małomiasteczkowe ulice, zaniedbane blokowiska, opuszczone zakłady przemysłowe. Postsowiecki świat w rozpadzie i młodzież, która stara się przetrwać w tym nieprzyjaznym świecie.
„Byk” zdaje sobie sprawę ze swojego przegranego życia, stara się uchronić przed podobnym losem swoje młodsze rodzeństwo. Wie, że sam już nie ma szans na zmianę swojego życia. „Byk” otrzymuje zlecenie od prawdziwego miejscowego mafiozy, przy okazji jednak wchodzi w konflikt z czeczeńską mafią, a to nie może skończyć się happy endem.

Ostatnia scena filmu to przemówienie telewizyjne schorowanego Borysa Jelcyna z 1999 roku. Jelcyn w czasie sylwestrowego orędzia ogłosił swoją dymisję, przeprosił Rosjan za to, że nie spełnił ich nadziei i prosił naród o przebaczenie. Tak skończyły się lata 90. w Rosji i nastała nowa epoka, ale to już zupełnie inna historia.

„Byk” Akopowa to bardzo udany i dojrzały film, ze świetnie napisanym scenariuszem i bardzo dobrymi rolami młodych aktorów, szczególnie grającego tytułową rolę – Jurija Borysowa.  Warto zapamiętać oba nazwiska — reżysera i aktora. Na pewno nie jest to ich ostatnie słowo.
Film zasłużenie zdobył główną nagrodę tegorocznej edycji festiwalu „Sputnik nad Polską”, a także nagrodę publiczności. Wcześniej film był nagradzany na festiwalach w Soczi i Karlowych Warach.

Byk
reż. Boris Akopow
Rok: 2019
Czas: 99 min

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *
  = 5 + 9

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.