Chiny: Dafen- ukryta wioska, która produkuje 60% światowej produkcji obrazów olejnych

Tuż za Shenzhen znajduje się wioska, o której pewni nigdy jeszcze nie słyszeliście: Dafen. Niedawno powiększyła się z zaledwie 300 mieszkańców do tętniącej życiem kolonii artystów z 8 000 pełnoetatowymi artystami, którzy produkują niesłychane 60% światowych obrazów olejnych.


Jak ujmuje to bloger Lata wśród Chmur :

Nieopodal tętniących życiem miejskich ulic leży ukryty skarb kulturalny – Wioska Sztuki Dafen. Zbierają się tam setki artystów, którzy potrafią namalować cokolwiek. Były Przewodniczący Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych Alan Greenspan? Obraz przedstawiający całe ciała dziewczyny? Nie ma problemu- mogą namalować dla ciebie co tylko chcesz. Nie tylko to. Jeśli szukasz oryginalnej sztuki znajdziesz tutaj dziesiątki sklepów z doskonałymi dziełami.

Pogłoski versus Rzeczywistość

Gdy uwaga całego świata skupia się na fakcie, że duża część dochodów Dafen pochodzi z reprodukcji klasycznych europejskich dzieł sztuki (prawo chińskie mówi, że wszystko mające ponad 50 lat nie jest chronione prawem autorskim) prezentowanie, że dafeńscy artyści tylko mechanicznie reprodukują zagraniczną sztukę wydaje się być nieco mylące, pisze He Wei La:

Jest czternasty, mniej więcej godz. 17, zawlokę mojego brata, pójdziemy zobaczyć główny powód naszego przyjazdu do Shenzhen, do legendarnej Wioski Dafen!

Wiosko Dafen, oto jestem! Wchodząc do wioski odkryłem, że istnieje duża różnica między tym co się mówi, a co rzeczywiście jest; słyszałem, że jest to coś w rodzaju fabrycznej linii produkcyjnej, ale kiedy wkroczyłem do Dafen moje oczy zostały zbombardowane dobrymi obrazami. Spojrzałem: naprawdę piękne obrazy… także widziałem bardzo oryginalne prace… teraz zaczęliśmy rzeczywiście zwiedzać Dafen, wydałem wszystkie pieniądze z karty by kupić obrazy, nawet sięgnąłem trochę po naszą kartę kredytową, generalnie dwa rodzaje obrazów, wydałem wszystkie pieniądze, nasze ręce były pełne obrazów.

Wschodnia Kultura Zachodnia Siła oferuje zarówno przydatne fakty jak i kolorowe obrazy regionu:

Wejście do Wioski Dafen to po prostu umieszczenie siebie w świątyni sztuki; galerie sztuki są wszędzie, płótna wypełniają oczy – to jest centrum malarstwa olejnego Chin.

Wychwalanie Dafen

Jedne z blogerów, Pan Bolan potomek Generacji Złotego Listu nawet napisał piosenką o Wiosce Dafen i szuka dla niej poparcia:

W małej wiosce górskiej, istnieje szczególne uczucie w znaczeniu obrazu, większość światowych obrazów olejnych pochodzi stąd.

W małej wiosce górskiej, jej reputacja roznosi się na tysiąc mil, obrazy stąd rozprzestrzeniają się po całym świecie.

Oto piękna Wioska Dafen, u jej wrót stoi statua: pędzel, olej tworzy cud.

Oto piękna Wioska Dafen, u jej wrót stoi statua: pędzel, jej reputacja roznosi się na tysiąc mil.

Krytyka ze strony Artystów

Wraz z tym jak Dafen stała się chińską mekką sztuki i artystów, istnieje duży rynek dla masowo produkowanych tanich podróbek popularnych dzieł sztuki, który pomaga osiągnąć Dafenowi sukces. Artysta i bloger Nauczyciel Wang pisze:

Rząd obecnie wprost i stanowczo wspiera przemysł malarstwa olejnego Dafen, zabezpieczając jej pozycję jako bazy malarstwa olejnego numer jeden. Nie ma wątpliwości, że od lat 80tych wioska Dafen dorobiła się wspaniałej historii w zaledwie kilka dekad. Nawet stworzyła historyczną baśń. Ale Dafen, czy rzeczywiście jesteś w stanie zaspokoić poziom świetności z przeszłości? Nadal odczuwasz samozadowolenie z historii? Czy zauważyłaś, że ogólny pozom sztuki w porównaniu z innymi miastami – Pekin, Szanghaj, Czongczing i tego typu społecznościami artystycznymi – stosunkowo ma pewne braki? Również w porównaniu z europejską i amerykańską produkcją sztuki jest różnica?

Coś dla wszystkich

Pomimo krytyki ze strony profesjonalnych artystów, atrakcyjność miejsca przyciąga ludzi w każdym wieku, na co wskazuje bloger [zh.] piszący dla grupy dziecięcej Słoneczna Rodzina:

Pracownicy socjalni z Centrum Służby Publicznej Szczęśliwy Ocean Słoneczna Rodzina zorganizowali terenowe zajęcia w formie wycieczki po galeriach sztuki Dafen… coś w rodzaju „spójrz na sztukę i przemień się” pozwala dzieciom na poznanie innych uczuć, zwiększa ich zainteresowanie nauką; przez oglądanie wystaw, jak i wyjaśnienia ze strony pracowników socjalnych poszerza to horyzonty intelektualne dzieci.

Rosnąca przyszłość

Dafen z pewnością stała się znana i zarobiła większość pieniędzy za sprawą przystępnych reprodukcji znanych prac wyprodukowanych w sposób przypominający linie produkcyjne, ale jej reputacja rośnie w siłę – a wraz z nią zainteresowanie ze strony społeczności artystów – zatem mnożą się też możliwości tworzenia kreatywnych i oryginalnych dzieł sztuki. Doskonałym tego przykładem jest Dafen Lisa, ogromny zbiorowy mural „Mona Lisa” skomponowany z 999 różnej wielkości płyt stworzonych przez 500 popularnych artystów z Dafen, o czym pisze bloger „Opiekując się Ziemią i Niebem” .

Co dalej?

Kiedy świat skupia swoją uwagę na PKB, wielkości eksportu, zwiększaniu armii, cenach nieruchomości, bankach, wzajemnej pomocy i tego typu sprawach… czy jedna z najcichszych chińskich rewolucji ruszających z kopyta w małej wiosce na przedmieściach Shenzhem, zmierzy się z rynkami światowymi i czy je przejmie? Czy kiedyś będziemy mówić o Paryżu, Milanie, Nowym Jorku, Berlinie i… Dafen?

Miejsca chińskiej sztuki i kultury powoli rozwijają się równie szybko jak sektor techniczny i biznesowy, a dzięki rozwojowi wytwarzają one zdumiewajże ilości dzieł sztuki. Dla tych, którzy jeszcze nie słyszeli o Dafen, czas najwyższy by dowiedzieć się więcej na temat tego miejsca.

Autorstwa Gabriel Nada · Tłumaczone przez Krzysztof Pawliszak · Tłumaczenie opublikowane 3 wrzesień 2010
Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  1. Staszek pisze:

   Mimo tego, że ci artyści żyją głównie z reprodukcji i raczej nie przypominają mi prawdziwej kolonii artystów, i tak pojechałbym z ciekawości do Dafen. Nie miałem zielonego pojęcia o tym miejscu. :P

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *
  = 3 + 5

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.