02.11 – Światowy Dzień Akcji na rzecz Tybetu

We wtorek w tybetańskim regionie Kardze podpalił się tybetański mnich o imieniu Dawa Tsering. To dziesiąty protestujący w tak dramatyczny sposób Tybetańczyk w tym roku. Wcześniej, 17 października podpaliła się młoda mniszka. Pięciu protestujących zginęło w wyniku poparzeń, los pozostałych jest nieznany.

Dramatyczne i bezprecedensowe protesty świadczą o ekstremalnie trudnej sytuacji Tybetańczyków, szczególnie jeśli chodzi o prześladowania religijne. Klasztor Kirti w miejscowości Ngaba, gdzie odbył  się pierwszy taki protest w Tybecie jest praktycznie odcięty od świata.

Sytuację w regionie pokazują materiały filmowe AFP (http://youtu.be/bWNQJTPpkxo) oraz Sky News (http://news.sky.com/home/world-news/article/16095074), na zdjęciach widać wszechobecne wojsko i uzbrojoną policję. Zagraniczni dziennikarze nie mają dostępu do klasztoru.

Według tybetańskich źródeł w 2011 roku aresztowano ponad 200 znanych Tybetańczyków, dodatkowo z Klasztoru Kirti wywieziono 300 mnichów i ich miejsce pobytu pozostaje nieznane. 50 osób zostało skazanych za przestępstwa o charakterze politycznym, ogółem znanych jest ponad 980 tybetańskich więźniów politycznych.

W związku z sytuacją w Tybecie oraz spotkanie przywódców państw skupionych w G20, 2 listopada w 50 miastach na świecie planowane są protesty Tybetańczyków i aktywistów. W Warszawie protest organizowany przez Społeczność Tybetańską w Polsce oraz Program Tybetański Fundacji Inna Przestrzeń odbędzie się w środę 2 listopada o godz. 15.00 przed Pałacem Prezydenckim, m.in. ze względu na planowaną w grudniu tego roku wizytę Prezydenta Bronisława Komorowskiego do Chin.

Zachęcamy do przyłączenia się do akcji wszystkie osoby, także z poza Warszawy – na stronie www.ratujTybet.org znajdują się informacje o możliwych do podjęcia, także samodzielnie, działaniach.

W najbliższy piątek i sobotę w warszawskim gimnazjum przy ul. Raszyńskiej 22 odbędzie się ekumeniczne czuwanie modlitewno-religijne w intencji wolności religii w Tybecie. Przy tej okazji w sobotę o godz. 15.00 zaplanowano także spotkanie dla osób chcących przyłączyć się do działań na rzecz Tybetu.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń w Tybecie oraz planowanych działaniach na: www.ratujTybet.org oraz http://www.facebook.com/ratujTybet

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *
  = 3 + 2

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.