Zabytki Indii

Większość turystów odwiedza tzw. złoty trójkąt pomiędzy Delhi, Agrą i Radżastanem. Stolica kraju obfituje w zabytki, miasto było kilkukrotnie burzone i odbudowywane, dlatego świątynie i budowle z wielu okresów sąsiadują tu ze sobą.

Warto obejrzeć Stare Delhi i tamtejszy targ przypraw, nowoczesną Bahaistyczną Świątynię Lotosu, Czerwony Fort i meczet Dzama Masdżid. Półtorej godziny od Delhi w Agrze znajduje się słynny Tadż Mahal oficjalnie uznany za cud świata. Grobowiec jest tak oblegany, że tylko wcześnie rano względnie samotnie i w ciszy można obejrzeć to miejsce. Region wokół Delhi obfituje w zabytki, na południu jest tu opuszczone miasto Fatehpur Sikri i utożsamiana z Kriszną Mathura oraz na północy Park Corbetta znany z tamtejszych tygrysów.
Leżący na skraju pustyni Thar Radżastan to w większości wspaniale zachowane zamki i pałace w Dżajpurze, Udaipurze i Dżaisalmerze. Niestety niektóre z nich znalazły się na nowojorskiej liście zagrożonych zabytków jak np. Amber. Bajkowe miasta Radżastanu często były malowane w jednym kolorze, tak jak różowe miasto (Dzajpur), złote (Dzaisalmer) czy błękitne (Dżodhpur). Co roku w miasteczku Puszkar odbywają się słynne targi wielbłądów.

Niezapomnianym przeżyciem jest odwiedzenie Benares, najświętszego miasta hinduizmu, buddyzmu i dżinizmu. Blisko znajduje się miejscowość Bodhgaja, gdzie Siddhartha Gotama stał się buddą (osiągnął stan nirwany).
Równie ważne znaczenie dla trzech religii Indii, ma kompleks jaskiń w Adżancie i Elorze w stanie Maharasztra. Miejsce jest na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  *
  = 3 + 9

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.