Wystawa zdjęć „Birma w odcieniach czerwieni”.

Od 27 sierpnia do 13 września 2010  w galerii na III piętrze poznańskiej WSNHID (ul. Kutrzeby 10) będzie można obejrzeć wystawę zdjęć Anny Błażejewskiej – „Birma w odcieniach czerwieni”.

Z opisu wystawy:

Birma jest krajem niejednoznacznym. Z jednej strony takim, o którym słyszy się w kontekście kolejnych posunięć rządzącej tam od ponad pięćdziesięciu lat junty wojskowej. Krajem, w którym opozycja po wygraniu poprzednich wyborów parlamentarnych została nie tylko pozbawiona mandatów, ale osadzona w więzieniach lub zmuszona do ucieczki z kraju. Krajem, w którym od ponad dwudziestu lat w areszcie domowym przetrzymywana jest Aung San Suu Kyui, przywódczyni birmańskich demokratów i zdobywczyni Pokojowej Nagrody Nobla. Krajem, w którym nie tak dawno, bo w 2007 roku krwawo stłumiono Szafranową Rewolucję – pierwsze powstanie ludności, do którego przyłączyli się mnisi. Krajem, w którym nieustannie, z dala od utartych dróg i błysków fleszy toczy się wojna; do więzienia można trafić za posiadanie materiałów dotyczących demokracji; krajem, w którym istnieje legalne prawo pańszczyzny na rzecz państwa a dzieci są porywane i siłą wcielane do armii.

Z drugiej strony Birma to skansen Azji. Przedstawiana jest w ten sposób przez juntę, pragnącą przyciągnąć do kraju bogatych turystów. Na ich potrzeby stworzono swego rodzaju raj – kraj kolorowych krajobrazów, wspaniałych zabytków, przepięknych złotych pagód, mnichów wyruszających każdego ranka po jałmużnę i egzotycznych ludów, którzy bardzo często stają się jedynie turystyczną atrakcją.

A Birma to przede wszystkim jej mieszkańcy i ich życie pełne codziennych problemów – jak przetrwać, za co wykształcić dzieci, jak dojechać do najbliższego miasteczka i  w jaki sposób nie stać się celem dla żołnierzy. Mimo tej trudnej sytuacji w Birmie do perfekcji opanowano sztukę cieszenia się trywialnymi sprawami, a na każdym kroku widzi się życzliwe uśmiechy i pomocne dłonie. Życie przeciętnego mieszkańca Birmy toczy się dzień za dniem w tej trudnej rzeczywistości. Ma różne odcienie, przede wszystkim odcienie czerwieni, koloru mnisich szat i rozlanej birmańskiej krwi.

Ania Błażejewska ukończyła politologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Fotografią zajmuje się od kilku lat. W sferze jej zainteresowań leży przede wszystkim człowiek. Od zawsze fascynowały ją inne kultury, dlatego dokumentuje życie oraz zwyczaje ludzi zamieszkujących odległe zakątki świata. Fotografowała m.in. w Nepalu, Sri Lance i północnych Indiach.

Na co dzień współpracuje z Rzeczpospolitą Online, portalami podróżniczymi Peron4.pl i KoniecSwiata.net oraz agencją QumraImages. Jej prace były wielokrotnie wyróżniane w międzynarodowych i krajowych konkursach fotograficznych. Jedno ze zdjęć prezentowanych na wystawie „Birma w odcieniach czerwieni” pojawiło się na okładce brytyjskiego pisma „Justice”.

Więcej o autorce fotografii na stronie:

http://www.aniablazejewska.com/

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  *
  = 3 + 0

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.