Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Mandragon zapraszają na wystawę fotografii Katarzyny Sikory Twarze Indii. Wystawa jest wspólnym projektem autorki i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.
Bohaterami zdjęć są przede wszystkim mieszkańcy Radźasthanu: kobiety w różnym wieku, sfotografowane w różnych momentach ich codziennego życia oraz hinduscy asceci sadhu. Fotograficzne portrety Katarzyny Sikory są wyrazem jej fascynacji człowiekiem, pokazują przemijanie, upływ czasu zarysowany na twarzach kobiet oraz piękno, które bije z ich wnętrz.
Organizator: Karolina Krzywicka (Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie)
Katarzyna Sikora – ur. w 1974 r. w Warszawie, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka w zakresie ochrony i promocji dóbr kultury, transnarodowej promocji regionów a także organizacji imprez artystycznych.
W 1992 r. rozpoczęła pracę zawodową, współpracując przy organizacji imprez dla Syrena Entertainment Group oraz Disneya. Od 1994 r. była organizatorem wielu wystaw i pokazów mody dla artystów, jak również imprez okolicznościowych dla przedsiębiorstw w Polsce i za granicą.
Od 1995 r. intensywnie podróżuje po świecie z nieodłącznym aparatem fotograficznym. Swoje wyjazdy rozpoczęła od podróży po Europie i Ameryce Północnej, z czasem jej wyprawy zaprowadziły ją też na inne kontynenty.
Od 2000 roku Sikora fotografowała w Wietnamie, Chinach, Hong Kongu, Makao, Tajlandii, Japonii, indyjskim Radżasthanie oraz w Uzbekistanie przemierzając tamtejsze odcinki Jedwabnego Szlaku.
Pasja fotografowania zawiodła ją także na kontynent afrykański, do Republiki Południowej Afryki,Botswany, Kenii, Namibii, Tanzanii, Zambii, i Zimbabwe. Pobyty w licznych parkach narodowych, wyprawy na safari pozwoliły jej poczuć rytm natury i poddać się pięknu bezkresnych przestrzeni. Fascynuje ją życie wolnych, dzikich zwierząt, co znajduje odzwierciedlenie w prezentowanych przez nią fotografiach. Kolejne wyjazdy zaprowadziły autorkę do Ameryki Południowej, Ekwadoru z jego fascynującymi wyspami Galapagos, Meksyku oraz wspaniałej Brazylii z gorącą atmosferą tamtejszego karnawału.
Uwielbia ciepłe, słoneczne miejsca, co nie powstrzymało ją przed wyjazdem w zimne rejony Ameryki Północnej na Alaskę i do Kanady.
Bliski Wschód stał się dla niej często odwiedzaną przystanią. Dzieli swój czas pomiędzy rodzinną Polską a Izraelem – państwem, które zafascynowało ją bogatą i dramatyczną historią oraz niepowtarzalnym zróżnicowaniem kulturowym.
Podróże po całym świecie sprawiły, że Katarzyna Sikora odkryła na nowo piękno swojej ojczyzny, jej wspaniałe krajobrazy i niepowtarzalną kulturę. Uważa, że najlepszą promocją dla naszego kraju za granicą są ludzie, którzy szanują i kochają Polskę.
Dla autorki fotografowanie jest swoistym pisaniem pamiętnika, obrazowego zapisu przemijania, pamiątką naszego bytu tu i teraz, dzieleniem się swymi wrażeniami i wspomnieniami z widzem.
Jej życiowym mottem jest: „Piękno jest w oku patrzącego”.
Wystawę będzie można obejrzeć w dniach 23-25 kwietnia 2010, przy ul. Łowickiej 21 w ramach Festiwalu Przygody Mandragon 2010.