Indonezyjscy chrześcijanie rozpoczęli Wielki Tydzień

Podobnie jak na całym świecie, Niedziela Palmowa rozpoczęła indonezyjski wielki tydzień oczekiwania na Święta Wielkanocne.

Indonezja jest w 85 % krajem muzułmańskim. Jeżeli weźmiemy pod uwagę obszar występowania poszczególnych wyznań, katolicka część stanowi około 30% całego Archipelagu. Wschodnie rubieże kraju, jak chociażby Flores, Timor, indonezyjska Nowe Gwinea, Biak, Ambon, Moluki oraz części innych wysp (Sulawesi-Celebes, Sumatra i Borneo-Kalimantan) są obszarami znacznie mniej zaludnionymi, a indonezyjscy katolicy wywodzą się głównie z tych rejonów.

Również zdecydowanie zislamizowana stołeczna wyspa Jawa ma kilka prężnych skupisk chrześcijan. Wyjątkami są sumatrzańska prowincja Aceh oraz rajska wyspa Bali gdzie w 95% dominuje Islam i Hinduizm.

A skoro tak, to podobnie jak w Polsce i na całym świecie chrześcijańskim, Indonezyjczycy wyznający Chrystusa rozpoczęli w niedzielę Wielki Tydzień oczekiwania na Święta Wielkanocne. Początek Wielkiego Tygodnia zaś to nic innego jak oczywiście tradycyjna Niedziela Palmowa symbolizująca historyczny wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. W pewnym sensie sceneria drzew palmowych, jakie porastają Archipelag bardziej koresponduje z palmowym charakterem wielkiej niedzieli, niż wciąż skąpane w chłodzie obchody w kraju nad Wisłą.

Więcej o Indonezji na Yellowlittleduck

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *
  = 5 + 5

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.