Wystawa: Afganistan. Pragnienie życia.

Fot. Marcin Suder

Polska Akcja Humanitarna oraz Mandragon zapraszają na wystawę fotografii Marcina Sudera Afganistan. Pragnienie życia. Wystawę będzie można obejrzeć w ramach Festiwalu. Uroczyste otwarcie Wystawy i Festiwalu nastąpi 23 kwietnia o 17.00.

„W Afganistanie wojna trwa nadal. Nie ta medialna, głośna, znana z pierwszych stron gazet, lecz cicha, zapomniana wojna Afgańczyków o edukację. Jest to walka z biedą, walka z nieudolnością państwa zniszczonego długotrwałym konfliktem zbrojnym, ale także walka z wyczerpanymi tą sytuacją i sponiewieranymi umysłami. Wojna ukochała sobie to miejsce i zadomowiła się w tym urokliwym kraju, zamieszkanym przez pięknych, pokornych ludzi. Ludzi, których jedynym marzeniem jest po prostu żyć.”  Marcin Suder

Polska Akcja Humanitarna od wielu lat realizuje projekty, których celem jest umożliwienie nauki dzieciom i dorosłym żyjącym w najbiedniejszych regionach świata poprzez m.in.: budowę i remont szkół, wyposażenie sal lekcyjnych oraz organizacje zajęć pozwalających zdobyć lub rozwinąć umiejętności zawodowe. Od 2002 roku PAH realizuje projekty pomocowe w Afganistanie, głównie dotyczące poprawy dostępu do edukacji. Przez 7 lat działaniami zostało objętych ok. 20 tys. osób. Od września 2008 roku PAH prowadzi kampanię Akcja Edukacja, której celem jest zwrócenie uwagi na problem braku dostępu do edukacji w regionach dotkniętych konfliktami zbrojnymi oraz zebranie środków umożliwiających przeciwdziałanie temu problemowi.

Gdy pojawił się pomysł fotograficznego przedstawienia tematu dostępu do edukacji, nie mieliśmy wątpliwości, że fotoreportaż powinien być z Afganistanu, jednego z najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych krajów na świecie. PAH jest tam obecny z pomocą od 7 lat, dzięki temu zdajemy sobie sprawę z ogromnych problemów, z jakim stykają się mieszkańcy tego kraju w codziennym dążeniu do jego rozwoju. I jesteśmy przekonani, że właśnie edukacja jest jednym ze sposobów na ich rozwiązanie.

Dzięki fotografiom Marcina możemy odwiedzić wiejskie domy Afgańczyków, uczestniczyć w ich wspólnych, bardzo skromnych posiłkach. Dowiedzieć się, w jakich pracach dzieci i młodzi chłopcy pomagają rodzinom – noszenie wody i chrustu, budowa domu, wypas bydła, wyplatanie dywanów, praca w kamieniołomach. Wzdrygnąć się, widząc dziewczynki idące tylko w klapkach do szkoły i podziwiać je za siłę woli i determinację w zdobywaniu wykształcenia, mimo długiej, często niebezpiecznej drogi do szkoły, braku wyposażenia w budynkach i nieodpowiedniego ubrania. Cieszyć się z narodzin dziecka i przejąć tymi chorymi i niepełnosprawnymi. Obserwować spękane od mrozu i zniszczone biedą twarze oraz dłonie.

Fotografie Sudera bardzo ciepło i intymnie ukazują ludzi, których spotkał w ciągu swojego miesięcznego pobytu w Afganistanie. Dzięki nim bieda milionów Afgańczyków zyskuje ludzką twarz i staje się również problemem dotyczącym widza. Dzięki nim łatwiej zrozumieć, że afgańskie dzieci w wieku szkolnym bardzo chcą się uczyć, bo jest to jedno z podstawowych praw każdego dziecka. Łatwiej zrozumieć, dlaczego ponad połowa z nich nie może z tego prawa skorzystać. Łatwiej zrozumieć dlaczego ponad 1/3 Afgańczyków jest niepiśmienna.

Marcin Suder – Fotografią zajmuje się od kilkunastu lat. Wykonuje fotografię portretową, reklamową, lecz prawdziwą jego pasją jest fotografia społeczna i wojenna. Realizował fotoreportaże w kilkudziesięciu państwach m.in. w Afganistanie, Birmie, Czeczenii, Indiach, Iranie, Kaszmirze, Kongo, Palestynie, Ruandzie, Sierra Leone, Sudanie. Na co dzień pracuje dla agencji Melon i Corbis. Przez kilka lat był wykładowcą w pracowni fotoreportażu w Akademii Fotografii.

Patronem medialnym wystawy jest radio Chilli Zet.

Wystawa powstała w ramach prowadzonej przez PAH kampanii Akcja Edukacja. www.akcjaedukacja.pl

Projekt jest współfinansowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programu pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2009 r.

Festiwal Przygody Mandragon 2010 odbędzie się w dniach 23-25 kwietnia w Centrum Łowicka, przy ul. Łowickiej 21 w Warszawie.

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  1. Program Festiwalu | Mandragon pisze:

   […] Oficjalne otwarcie festiwalu oraz wystawy PAH “Afganistan. Pragnienie życia” + poczęst… […]

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *
  = 3 + 9

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.