William Dalrymple „Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach”

Dziewięć osób, dziewięć ścieżek życia. Każda wiodąca przez inne doświadczenia religijne, każda niosąca niezapomnianą opowieść. Od rytualnej śmierci głodowej do tajemniczych praktyk tantrycznych, od boga wcielającego się w tancerza po rzeźbiarza stwarzającego boga z brązu. William Dalrymple dzieli się z czytelnikami wiedzą, którą zebrał, i historiami, których wysłuchał w ciągu swojego ponad dwudziestopięcioletniego pobytu w Indiach. Prowadzi nas na wrzące pogranicze pakistańskie, gdzie sufizm stawia czoło postępującej talibanizacji, i do Bengalu, gdzie składa się krwawe ofiary bogini Tarze, a boży minstrele głoszą, iż Najwyższej Prawdy należy szukać w sercu, nie w niebiosach. Oddaje głos buddyjskiemu mnichowi, który pokutuje za to, że zerwał śluby, by zbrojnie bronić Tybetu przed chińską inwazją, i dewadasi, świętej prostytutce, która obie swe córki wprowadziła w zawód.

Nie ma w książce brytyjskiego pisarza i historyka powierzchownego urzeczenia egzotyką ani taniej sensacji – jest głęboki namysł nad sednem tożsamości religijnej, przekazem tradycji, przemianami społecznymi i zapamiętaniem w wierze. A przede wszystkim jest co najmniej dziewięć ścieżek wiary i dziewięć historii życia.

„W Dziewięciu żywotach Dalrymple, doświadczony historyk, zmienia się we wnikliwego reportera. Wyrusza na poszukiwanie nieuchwytnego – indyjskiej duchowości zaklętej w codzienności i rytualnych praktykach: jedzeniu, tańcu, odosobnieniu, zadawaniu sobie bólu. Dalrymple dociera do źródła i oddaje głos ludziom, którzy z odwagą i determinacją przeciwstawiają się pędowi zmian. Ich upór jest niepokojący, bo staje się pytaniem o wszystko, co my w nowoczesności bezpowrotnie utraciliśmy”.
Paulina Wilk

Wiliam Dalrymple – ur. 1965 w Szkocji, pisarz, historyk i krytyk literacki. Od 2004 roku korespondent „New Statesman” w Azji Południowej. Opublikował osiem książek doskonale przyjętych przez krytykę i obsypanych nagrodami. Otrzymał m.in. Nagrodę im. Thomasa Cooka za City of Djinns: A Year in Delhi (1994), Prix de l’Astrolabe za The Age of Kali (1998), Nagrodę Wolfsona i tytuł najlepszej szkockiej książki roku dla White Mughals: Love and Betrayal in Eighteenth-Century India (2001), Nagrodę im. Duffa Coopera dla The Last Mughal: The Fall of a Dynasty: Delhi, 1857 (2006) oraz został dwukrotnie wyróżniony przez Szkocki Instytut Sztuki. Wydane w 2009 roku Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach zdobyło nagrodę literacką Brytyjskiego Towarzystwa Azjatyckiego, a także było nominowane do Nagrody im. Samuela Johnsona.

Wiliam Dalrymple jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Literackiego, Królewskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Królewskiego Towarzystwa Azjatyckiego. Jest również jednym z fundatorów i organizatorów Festiwalu Literackiego w Dźajpurze. Pisze także scenariusze do audycji i filmów dokumentalnych.

Be Sociable, Share!

    Podobne

    Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    *
    = 5 + 8

    This blog is kept spam free by WP-SpamFree.