Trupi kwiat

Trudno jest zobaczyć kwitnący okaz, ponieważ kwiat pojawia się raz na kilka lat i jest bardzo nietrwały. Po rozwinięciu się pąku raflezja kwitnie zaledwie 6 dni.

Raflezje (Rafflesia arnoldii) to jedne z najbardziej ciekawych kwiatów na świecie i to nie tylko ze względu na ich wielkość. Kwiat osiąga 80-100 cm średnicy i ok. 10 kg wagi. Są to rośliny pasożytnicze, których przez większą część ich życia nie można zobaczyć. Rosną na korzeniach drzew jedynie na dwóch wyspach na świecie: Borneo i Sumatrze. Pąki raflezji rozwijają się przez wiele miesięcy. Na początku ich wielkość nie przekracza 1-2cm. Z wyglądu przypominają główkę kapusty. Gdy osiągną średnicę ok. 20 cm rozkwitają.  Na początku płatki mają intensywnie czerwony kolor w białe plamki. Dokładnie jak znany nam muchomór czerwony.

Kwiat wydziela zapach zgniłego mięsa ale czuć go dopiero, gdy się nad nim pochyli. Z jego powodu na Sumatrze nazywany jest mało sympatycznie „trupim kwiatem”. Zapach ten zwabia muchówki, które go zapylają.

Zakwitnięcie kwiatu jest sporym wydarzeniem w całej okolicy i absolutnie wszyscy mieszkańcy wiedzą, gdzie dokładnie znajduje się kwiat. Dla osoby, na której terenie się on pojawił, jest to sposób na dodatkowy zarobek. Już przy głównej drodze pojawiają się banery z informacjami na ten temat. Łatwo więc znaleźć osobę, która nas doprowadzi do kwiatu.

Każdy turysta, który chce zobaczyć raflezję musi zapłacić ok. 20zł, a i tak ogląda ją z pewnej odległości. Kwiaty otoczone są ogrodzeniem z desek i drutu kolczastego. W ten sposób chroni się niewidoczne pąki przed zadeptaniem.

Ci, którym nie uda się zobaczyć kwiatu w pełni rozkwitu, zawsze mogą się pocieszyć likierem Raflesia!!

Be Sociable, Share!

    Podobne

    Komentarze

    1. Michał pisze:

      Raflezja to tak naprawdę grzyb,a nie kwiat.Można go również podziwiać na kontynentalnej części Malezji w Cameron Highlands.Ja właśnie tam wędrując po dżungli w okolicach miejscowości Tanah Rata miałem okazję widzieć tą piękną roślinę.

    2. trupi kwiat pisze:

      niebrzydki pasożyt przyrody,mógłby dłużej kwitnąć

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    *
    = 4 + 6

    This blog is kept spam free by WP-SpamFree.