Targ na torach kolejowych

Stacja kolejowa Mae Khlong w mieście Samut Songhkram nie wyróżnia się niczym spośród innych tajskich stacji. Dosyć mały budynek, bo i ruch w tym stutysięcznym mieście niewielki. Jednak to, co znajduje się tuż przed stacją jest bez wątpienia ewenementem w skali całego kontynentu – to targ na torach kolejowych.

 

Targ ten rozciąga się na około 200 metrów rozpoczynając się kilka metrów przed stacją i kończąc przed jezdnią jednego z głównych punktów przelotowych miasta. Na stoiskach dominują owoce, warzywa i mięso. Gdzieniegdzie można znaleźć zabawki lub naczynia kuchenne. Ciasno ustawione stragany zachodzą czasem za tory kolejowe, inne natomiast tylko je lekko dotykają. Klienci spacerują wąską ścieżką pomiędzy szynami. Zdarza się, że przejście się korkuje i trzeba poczekać chwilę, aż inni kupujący przejdą lub dobiją targu włączając się w powolnie spacerujący ruch pieszych.

Pociąg przejeżdża tędy zaledwie kilka razy dziennie. Najlepiej zjawić się w godzinach obiadowych. O 11:30 pociąg rusza ze stacji Mae Khlong. Trzy godziny później jedzie w przeciwną stronę. Przyjazdowi pociągu towarzyszy głośny klakson na dźwięk którego sprzedawcy momentalnie, jak mrówki w mrowisku, zwijają swoje stragany. Szeroko rozstawione nad torami parasole są składane, a wózki na kołach wjeżdżają wgłąb każdego stoiska. Złożenie całego targu odbywa się w oka mgnieniu i zajmuje dosłownie sekundy. Chwilę po przejeździe pociągu targ rozwija się falowo – stragan po straganie, jeden po drugim. Ten niezwykły targ wraca wtedy do swojego normalnego stanu w którym wygląda zwyczajnie, jak każdy inny targ w Tajlandii.

 

Jak dojechać?

Od około roku biura podróży w Bangkoku mają w ofercie targ przy stacji Mae Khlong w pakiecie z innymi atrakcjami. Dla wygodnickich to najlepszy sposób na dotarcie tutaj. Dla tych, którzy lubią podróżować na własną rękę pozostają dwie opcje – jazda pociągiem z Bangkoku (co może być przeżyciem w samym sobie) lub złapanie minibusu z Victory Monument. Cena za każdą z opcji na pewno nie przekracza 100 bahtów (10 zł) za osobę.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xqJmU1qNH9U[/youtube]

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *
  = 5 + 3

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.