Rozmowa z Łukaszem Kopciem o imprezie Street Culture Project: Azja

Łukasz Kopeć z TotutotamSergiusz Kazimierczuk: 4 czerwca w klubie Zwiąż Mnie organizujecie imprezę Street Culture Project Azja. Mógłbyś powiedzieć coś więcej o tej imprezie?

Łukasz Kopeć: Pomysł imprezy narodził się jak zwykle spontanicznie. Mieliśmy co prawda w planach imprezę azjatycką w ramach festiwalu Mandragon, ale został on odwołany, a my mieliśmy głowy pełne pomysłów jak zrobić coś mega.

Klimat azjatycki pozostał, ale zdecydowaliśmy się zawęzić temat do kultury miejskiej, brudnej podwórkowej i tej artystycznej z ulicznych „galerii” ściennych. Zaczęło się od zwykłej imprezy muzycznej z gatunkami takimi jak Hip-Hop, dub step, d’n’b. Z czasem zaczęły dochodzić pomysły od znajomych, którzy działają w tej działce kultury i interesują się Azją. W ten sposób rozpisał nam się kompletny program imprezy wypełniony  warsztatami, prezentacjami i projekcją filmu. To wszystko zawdzięczamy zaangażowaniu firm i instytucji takich jak: Szkoła Języków Orientalnych Gakko, Klub Japoński, Wydawnictwo Hanami, Watch Docs. Wszyscy partnerzy zupełnie za darmo zgodzili się wziąć udział w projekcie.

Co polecasz najbardziej?

Ciężko polecić coś w szczególności. W programie każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Mamy warsztaty językowe chińskiego i japońskiego slangu. Np. chiński jest oparty na tekście kawałka hiphopowego. Nic tak nie ujmuje ludzi za granicą jak znajomość kilku potocznych zwrotów!

Dla osób zainteresowanych podróżami z pewnością ciekawe będzie spotkanie z Sempem czyli Krzysztofem Bieleckim. Opowie o nietypowej, co dla niego typowe, podróży po Chinach, a szczególnie o jego miejskich perypetiach. To wszystko znajdziecie też w jego najnowszej książce „Raz na kilkaset lat”, której premiera będzie właśnie na naszej imprezie.

Dla wielbicieli gier planszowych prawdziwy hicior: gry z dalekiej Japonii. Będziecie mogli zagrać w  go, mahjong, shogi, hanafuda, kendama. Są to bardzo mało znane w Polsce gry, choć mogliście o niektórych już słyszeć. Go, na przykład, pojawiło się w kultowym filmie Aronofskiego „PI”.  Z pewnością warto będzie się z tymi grami zapoznać.

Mówiąc o grach, na Street Culture Project: Azja, będziecie też mogli posłuchać o dwóch moich grach miejskich zrealizowanych w Indiach. Indyjskie miasta to labirynty wąskich uliczek, pełne niesamowitych historii. Idealne miejsce na tego typu projekt. Opowiem pokrótce jak wyszło, jak się do tego zabrać i czy warto się w to bawić.

Dla miłośników kina też znajdzie się gratka. Miasto to nie tylko muzyka, sztuka i zabawa, lecz także problemy jego mieszkańców. Film dokumentalny „Pink Saris” Kim Longinotto, porusza problemy, z którymi borykają się kobiety w Indiach. Przemoc domowa, gwałty, to często szara rzeczywistość. Znalazły się jednak panie, które nie dają sobą pomiatać i zorganizowały się w gang Różowych Sari. Projekcja filmu rozpocznie się o godzinie 16.30.

Oprócz tych atrakcji mamy jeszcze pyszną kuchnię tajską z restauracji Natara, wystawę japońskiego komiksu wydawnictwa Hanami oraz, uwaga, nowy mural na klatce schodowej klubu. Szykujcie się na niesamowitą jazdę kulturalną po azjatyckich ulicach i zakamarkach miast! Zapraszamy do klubu Zwiąż Mnie!

Be Sociable, Share!

    Podobne

    Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    *
    = 4 + 8

    This blog is kept spam free by WP-SpamFree.