Debata „Rola i miejsce Azji Centralnej we współczesnym świecie”

W sobotę, 24 kwietnia o godzinie 12.30, zapraszamy na debatę  Rola i miejsce Azji Centralnej we współczesnym świecie. Debata odbędzie się w Centrum Łowicka w Warszawie (ul. Łowicka 21) w ramach Festiwalu Mandragona.

Poruszeni krwawym przebiegiem trwającej rewolucji politycznej w Kirgistanie, spróbujemy wspólnie zastanowić się nad problemami, które dotykają ten dość mało znany rejon świata. Rywalizacja poszczególnych republik Azji Centralnej, zagrożenia wewnętrzne oraz rola światowych mocarstw w regionie – to tylko niektóre z zagadnień jakie zostaną poruszone w czasie debaty. W debacie wezmą udział:

–  Krzysztof Strachota – kierownik działu Kaukazu i Azji Centralnej w Ośrodku Studiów Wschodnich
– Ewa Pintera – Koalicja Karat – sieć kilkudziesięciu organizacji pozarządowych i jednostek działających na rzecz sprawiedliwości społecznej i równości między płciami w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i Wspólnoty Niepodległych Państw.

Moderatorem dyskusji będzie Kamil Jarnicki.

Program debaty:

– Perspektywy rozwoju regionu ( głównie w wymiarze gospodarczym – bilans zysków i potencjalnych nakładów państw Azji Centralnej – ich wspólne cele oraz wzajemna rywalizacja).
–  Problemy i zagrożenia wewnętrzne w kontekście transformacji ustrojowej – zwalczanie przestępczości zorganizowanej oraz działalności ruchów fundamentalistycznych – metody ich rozwiązywania (udział społeczności międzynarodowej).
– Nowa Wielka Gra w regionie (uczestnicy międzynarodowi i ich interesy, współpraca z poszczególnymi republikami.
–  Przewrót polityczny w Kirgistanie z kwietnia 2010 roku. Próba analizy wydarzeń ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na sytuację bezpieczeństwa w regionie.

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  *
  = 4 + 3

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.