Stambuł: ciekawostki

Ciekawostki:

z powodu niezliczonej ilości samobójstw, ruch pieszy na obu mostach przecinających Bosfor został zakazany. Nie można ich także przejechać rowerem.

w Stambule jest 538 linii autobusowych.

autobus linii 96k kursujący pomiędzy dzielnicą Kadköy a lotniskiem Atatürka pokonuje ok 60 km w ciągu jednego przejazdu.

stambulski Tünel uważany jest za najkrótsze metro Europy (573 m). Początkowo ludzie bali się nim jeździć, więc na dowód, że jest on całkowicie bezpieczny, podłączano do niego wagon ze zwierzętami, które całe i zdrowe przebywały krótką trasę i udowadniały, że strach jest nieuzasadniony.

płynąc promem na Wyspy Książęce, będące de facto jedną z dzielnic miasta, można czasem zauważyć delfiny podążające za promem, a nawet łódź podwodną.

Wybrane fragmenty z książki Orhana Pamuka „Stambuł, Wspomnienia i Miasto”, będące cytatami z gazet, dotyczącymi transportu w Stambule. Według mnie poniższe obserwacje nadal są aktualne…

Jeśli po ulicach będziemy się poruszać tak, jak na Zachodzie, czyli zgodnie z zasadami kodeksu drogowego, a nie własnym widzimisię, unikniemy zamętu, który tu dzisiaj panuje. Ile osób zna te zasady? To już zupełnie inna sprawa…”(1949)

„Wszyscy wiemy, jak silne i powszechne jest pragnienie, by w pierwszej kolejności opuścić środek transportu miejskiego. Dlatego tych, którzy skaczą z promu, jeszcze zanim przybije on do przystani Haydarpaşa, nie sposób powstrzymać nawet okrzykami: ‚Kto pierwszy, ten osioł!’ ” (1910)

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *
  = 5 + 5

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.