Dzisiaj rozpoczyna się 4. Festiwalu Filmów Rosyjskich w Warszawie – przedstawiamy pełną listę filmów. Festiwal potrwa do 14 listopada.
AKT NATURY
Gatunek: Dramat
Reżyser: Aleksandr Łungin, Siergiej Osipjan, Scenariusz: Aleksandr Łungin, Siergiej Osipjan, Zdjęcia: Roman Wasjanow, Rok produkcji: 2010 Czas trwania: 75 min.
Nagrody:
2010r. – Nagroda za najlepszą pracę operatorską na XXI Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczy (Roman Wasjanow)
Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednego dnia. Jurij, mieszkaniec Moskwy, ucieka przed swoim życiem i zamyka się na cztery spusty w leżącej na odludzi wiejskiej chacie. Jurijowi wydaje się jednak, że dzięki swojemu odludziu zrozumie coś.
Film nakręcony kamerą cyfrową Canon 5D Mark II. Operator, Roman Wasjanow, do tej pory robił filmy, których jedno ujecie nagrywano na ośmiu kamerach jednocześnie, dlatego w jego dorobku film jest zjawiskiem unikalnym.
Na motywach opowiadań Jurija Kowaliowa.
BĘBEN, BĘBENEK
Gatunek: Dramat
Reżyser: Aleksiej Mizgiriow, Rok produkcji: 2009, Czas trwania: 105 min.
Nagrody:
2009 r. – Specjalny dyplom jury Otwartego Festiwalu Filmów Rosyjskich „Kinotawr” (Aleksiej Mizgiriow).
2009 r. – Specjalna nagroda jury na MFK w Locarno (Aleksiej Mizgiriow)
2009 r. – Nagroda za najlepszą reżyserię na MFK w Locarno (Aleksiej Mizgiriow)
2009г. – Nagroda za najlepszą reżyserię na MFK kina wschodnioeuropejskiego w Kottbus (Aleksiej Mizgiriow razem z Zwonimirem Juriciem i Goranem Dewiciem – film „Czarni”).
2009 r. – Dyplom jury za wartości humanistyczne na MFK kina wschodnioeuropejskiego w Kottbus (Aleksiej Mizgiriow)
2009 r. – Krajowa nagroda krytyki i prasy filmowej „Biały Słoń” za najlepszy scenariusz (Aleksiej Mizgiriow)
2009 r. – Krajowa nagroda krytyki i prasy filmowej „Biały Słoń” za najlepszą rolę żeńską (Natalia Niegoda)
2010 r. – Nagroda „Złoty Orzeł” za najlepszą kinową rolę żeńską (Natalia Niegoda)
Czterdziestoletnia bibliotekarka Katia mieszka w prowincjonalnej mieścinie i ledwo wiąże koniec z końcem. Recytuje wiersze Kiplinga na akademiach i wydaje się jedyną ostoją kultury w tej „gogolowskiej kałuży”. Jednak żeby dorobić do marnej pensji w szpecącej czapce sprzedaje pasażerom w pociągach klasyki rosyjskiej literatury wykradzione z biblioteki, w której pracuje. Tłamszone przez lata uczucia ukazują swoje histeryczne, okaleczone oblicze. Życie wymyka się Katii z rąk i nie pomagają nawet regularne oddechy w rytm powtarzanej frazy „Buben, baraban… buben, baraban…buben, baraban…”.
Wielki powrót nieobecnej przez 17 lat na rosyjskich ekranach Natalii Niegody, słynnej odtwórczyni tytułowej roli w filmie „Mała Wiera”.
DZIEŃ BESTII
Gatunek: Dramat
Reżyser: Michaił Konowalczuk, Rok produkcji: 2009 r., Czas trwania: 130 min.
Drugi pełnometrażowy film fabularny scenarzysty, publicysty i pisarza Michaiła Konowalczuka.
Trudna do pomyślenia, paradoksalna historia miłosna.
Film przedstawia niezwykły, na swój sposób liryczny, epizod z ostatnich dni Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Oddziały Wehrmachtu wycofują się tocząc ostatnie bitwy, ewakuowane rodziny powracają do swoich domów. W jednym z na wpół zniszczonych domów dowódca Wehrmachtu pozostawia nastoletniego chłopca z Hitlerjugend. Chłopiec żyje odtąd jak w oblężeniu, nie ma dokąd uciec, został sam we wrogim dla siebie mieście.
W filmie pada bardzo mało słów – obraz Kowalczuka jest praktycznie pozbawiony dialogów.
INNE NIEBO
Gatunek: Dramat
Reżyser: Dmitrij Mamulija, Rok produkcji: 2010, Czas trwania: 86 min.
Nagrody:
2010 r. – Nagroda im. Tariwierdijewa za najlepszą muzykę na XXI Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym Kinotawr w Soczi (Anna Muzyczenko)
2010 r. – Dyplom Izby Krytyków i Filmoznawców rosyjskich na XXI Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym Kinotawr w Soczi (Dmitri Mamulija)
2010 r. – Specjalne wyróżnienie jury na MFF w Karlowych Warach
2010 r. – Nagroda Jury Ekumenicznego na MFF w Karlowych Warach
Poruszający obraz Dmitrija Mamulia; filozoficzna, dyskretnie opowiedziana historia milczącego obcego, błądzącego po nieznanym mu mieście w poszukiwaniu utraconej żony. Kino minimalistyczne, z powolną, ale wciągającą narracją.
IWANOW
Gatunek: Dramat
Reżyser: Wadim Dubrowickij, Rok produkcji: 2009, Czas trwania: 170 min.
Ekranizacja sztuki Antona Czechowa pod tym samym tytułem.
Prowincjonalne miasteczko centralnej Rosji, początek XIX w. Ziemianin Nikołaj Iwanow przeżywa poważny kryzys i koszmarnie się nudzi. Boleśnie odczuwa pustkę i bezsensowność konwencji otaczającego go społeczeństwa. Czuje, że jego świat pogrąża się w powszechnej podłości.
Film wydobywa nowe odcienie z klasycznych postaci literatury rosyjskiej. Porażający finał uzmysławia nam, że starego dobrego Czechowowskiego Iwanowa nie znaliśmy tak dobrze, jak myśleliśmy.
JA
Gatunek: Dramat
Reżyser: Igor Wołoszyn, Scenariusz: Igor Wołoszyn, Rok produkcji: 2009, Czas trwania: 89 min.
Nagrody:
2010 r. – Nagroda za najlepsze zdjęcia (Dmitrij Jaszonkow)XX Otwartego Rosyjskiego Festiwalu Filmowego Kinotawr w Soczi
Bohater filmu, młody chłopak z prowincji przygodę z narkotykami zaczął już w dzieciństwie. Jego znajomi to głownie narkomani, przestępcy, punkowcy. W wolnych chwilach pisze awangardowe sztuki teatralne.
Film „Ja” to portret straconego pokolenia lat 90-tych, pogrążonego w narkotykach i zagubionego w kryminalnej rzeczywistości ówczesnej Rosji.
Igor Wołoszyn to reżyser z ambicjami. Wielkimi ambicjami. Artystycznymi. Dlatego – na wzór amerykańskich twórców kina niezależnego – kręci filmy, których forma zdecydowanie przerasta treść.
JAK SPĘDZIŁEM KONIEC LATA
Gatunek: Dramat
Reżyser: Aleksiej Popogrebskij, Rok produkcji: 2009, Czas trwania: 124 min.
Nagrody:
2010 r. – Srebrny Niedźwiedź za najlepszą rolę męską (Grigorij Dobrygin) na MFF w Berlinie
2010 r. – Srebrny Niedźwiedź za najlepszą rolę męską (Siergiej Puskepalis) na MFF w Berlinie
2010 r. – Srebrny Niedźwiedź za wybitny wkład w sztukę filmową (Paweł Kostomarow) na MFF w Berlinie
Trzykrotnie nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Berlinie film Aleksieja Popogrebskiego, pierwszy od dziesięciu lat film rosyjski pokazany w sekcji konkursowej Berlinale.
Akcja filmu rozgrywa się na stacji polarnej, której pracownicy od kilkudziesięciu lat czuwają nad przekazywaniem ważnych danych meteorologicznych. Obecnie przebywa na niej tylko dwóch mężczyzn – kierownik stacji, doświadczony Siergiej i odbywający praktyki wakacyjne młody stażysta Paweł. Czas na stacji porządkują kolejne pomiary. Każdy z nich inaczej postrzega upływ czasu – dla Siergieja punktem odniesienia są lata spędzone za kołem podbiegunowym, perspektywa Pawła zawężona jest do kilku miesięcy.
KRÓTKIE SPIĘCIE
Gatunek: Melodramat
Reżyser: Boris Chliebnikow, Piotr Busłow, Iwan Wyrypajew, Aleksiej German Mł., Kiriłł Sierebriennikow, Rok produkcji: 2009, Czas trwania: 95 min.
Krótkie spięcie to pięć krótkometrażowych filmów o miłości nakręconych przez młodych, najbardziej obiecujących rosyjskich reżyserów. Każdy z filmów był kręcony niezależnie – twórcy nie wiedzieli o czym są pozostałe projekty. Materiał został połączony w jedną całość dopiero w trakcie montażu. Filmy były ograniczone nie tylko wspólnym tematem i wymaganiami formalnymi, ale także niewysokim budżetem.
MILCZĄCE DUSZE
Gatunek: Dramat
Reżyser: Aleksiej Fiedorczenko, Rok produkcji: 2010, Czas trwania: 75min.
Nagrody:
2010 – Nagroda „Ozella” za najlepszą pracę operatorską na 67. MFF w Wenecji
2010 – Nagroda FIPRESSI na 67. MFF w Wenecji
2010 – Nagroda Ekumenicznego jury na 67. MFF w Wenecji
Okrzyknięty jednym z najlepszych filmów w historii kinematografii od czasów Andrieja Tarkowskiego. Nostalgiczna i poetycka opowieść o miłości i śmierci. Wspomnienia o kulturze, wierzeniach i rytuałów Maryjczyków, małego, ugrofińskiego ludu, zamieszkującego okolice północnej Wołgi. Film otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia na tegorocznym Festiwalu w Wenecji.
MOSKWA, KOCHAM CIĘ
Gatunek: Melodramat
Reżyserzy: Iwan Ochłobystin, Gieorgij Natanson, Oleg Fomin, Wiera Storożewa, Rustam Ibragimbiekow, Iraklij Kwirikadze, Jekatierina Kalinina, Siergiej Bodrow, Dmitrij Troickij, Olga Stołpowskaja, Aleksandr Kasatkin, Jekatierina Dwigubskaja, Artiom Michałkow, Andriej Razienkow, Wasilij Cziginskij, Georgij Paradżanow, Ałła Surikowa, Jegor Konczałowskij)
Rok produkcji: 2010, Czas trwania: 100 min.
18 reżyserów, 18 etiud, 18 śmiesznych i wzruszających historii o Moskwie.
Każda pięciominutowa etiuda ma własną fabułę i pokazuję ułamek życia Moskwy, opowiada o spotkaniach, rozstaniach, utratach i odkryciach. Głównym bohaterem łączącym wszystkie etiudy jest oczywiście miasto – Moskwa.
PALACZ
Gatunek: Detektyw, dramat
Reżyser: Aleksiej Bałabanow, Rok produkcji: 2010. Czas trwania: 87 min.
Najnowszy, trzynasty film fabularny Aleksieja Bałabanowa, uwielbianego i jednocześnie kontrowersyjnego rosyjskiego reżysera, twórcy filmów, które weszły do kanonu rosyjskiej kultury przełomu XX i XXI wieku.
Petersburg, połowa lat dziewięćdziesiątych XX w. W starej kotłowni na obrzeżach miastach mieszka milczący Jakut, weteran wojny w Afganistanie, major w stanie spoczynku. Teraz, po powrocie z wojny, pracuje jako palacz. W czasie wolnym, na rozklekotanej maszynie do pisania, nieporadnie pisze swoją opowieść o ruskim rozbójniku. Jednakże, mimo stanu odosobnienia, który zapewnia obskurna kotłownia, weterana odwiedzają najróżniejsi goście.
POCHOWAJCIE MNIE POD PODŁOGĄ
Gatunek: Dramat
Reżyser: Siergiej Snieżki, Scenariusz: Siergiej Snieżki, Rok produkcji: 2009 Czas trwania: 110 min.
Nagrody:
2009 r. – Nagroda „Wielka siódemka” za najlepszy film na VII Moskiewskim Festiwalu Kina Rosyjskiego „Moskiewska Premiera” (Siergiej Snieżkin)
2009 r. – Nagroda „Wielka siódemka” za najlepszą rolę żeńską na VII Moskiewskim Festiwalu Kina Rosyjskiego „Moskiewska Premiera” (Swietłana Kriuczkowa)
2010 r.- Nagroda „Nika” za najlepszą rolę żeńską (Swietłana Kriuczkowa)
2010 r.- Nagroda „Nika” za najlepszą drugoplanową rolę żeńską (Marija Szukszyna).
Film jest długo oczekiwaną adaptacją bestsellerowej powieści Pawła Sanajewa pod takim samym tytułem. Powieść, przynajmniej w części autobiograficzna, wzbudziła w Rosji olbrzymie emocje.
Opowiadając o kalekiej miłości babci, reżyser skupił się na krótkim epizodzie z życia chłopca, który marzy o tym, żeby mama przyszła do niego z wizytą w dzień urodzin.
PÓŁTORA POKOJU
Gatunek: Dramat
Reżyser: Andriej Chrżanowskij, Rok produkcji: 2009, Czas trwania: 130 min.
Nagrody:
2009 – Nagroda „Kryształowy Globus” w programie konkursowym „Z zachodu na wschód” na 44. MFF w Karlowych Warach (Andriej Chrżanowski),
2009 – Grand Prix „Złota Łódź” na 17. Festiwalu Filmu Rosyjskiego „Okno na Europę” w Wyborgu (Andriej Chrżanowski),
2009 – Nagroda specjalna jury „Srebrna Łódź” za najlepszą rolę żeńską na 17. Festiwalu Filmu Rosyjskiego „Okno na Europę” w Wyborgu (Alisa Frejndlich),
2009 – Nagroda Specjalna Mirona Czernienko Komitetu Rosyjskiej nagrody krytyków i dziennikarzy filmowych „Biały Słoń” (Andriej Chrżanowski),
2010 – Nagroda „Nika” za najlepszy film fabularny (Andriej Chrżanowski),
2010 – Nagroda „Nika” za najlepszą reżyserię (Andriej Chrżanowski),
2010 – Nagroda „Nika” za najlepszy scenariusz (Jurij Arabow, Andriej Chrżanowski)
„Półtora pokoju”, na podstawie scenariusza Andrieja Chrżanowskiego i Jurija Arabowa, harmonijnie łączy poezję i wspomnienia Brodskiego (niektóre z nich czytane są przez samego autora) z fragmentami kronik filmowych, zdjęciami i doskonałą animacją, która w subtelny sposób przekazuje istotę poetyckich wizji Brodskiego.
WSTECZNY BIEG
Gatunek: Dramat
Reżyser: Andriej Stempkowskij, Rok produkcji: 2010, Czas trwania: 93 min.
Przywołując odległe echa wojny w Czeczenii, Stempkowskij pokazuje świat zarażony wojną, którego mieszkańcy utracili zdolność do obdarzania innych zaufaniem i boją się słuchać głosu własnego sumienia. Jego bohaterowie, pozbawieni zdolności introspekcji, nie umieją nawiązać kontaktu z samymi sobą, a tym bardziej ze swoimi bliskimi.
ŻYĆ
Gatunek: Dramat
Reżyser: Jurij Bykow, Rok produkcji: 2009 r., Czas trwania: 72 min.
Nagrody:
2010. – Nagroda „Debiut” dla reżysera Juriaj Bykowa na Festiwalu „Złoty Feniks” (Smoleńsk)
2010 – Nagroda Specjalna producenta generalnego festiwalu „Amurska Jesień” Antona Kaliużnogo dla reżysera filmu (Błagowieszcziensk)
Debiut rosyjskiego aktora i reżysera Jurija Bykowa. Nietuzinkowe połączenie kina artystycznego z kinem akcji. Trzymające w napięciu sceny pościgów i strzelanin, rytmiczny montaż i doskonała muzyka.
Program na stronie festiwalu.
Źródło: Sputnik nad Polską.
Wszystkim którzy wybierają się na Sputnik polecam zainteresowanie się konkursem dla widzów, w którym do wygrania się bardzo fajne nagrody: od wycieczki do Zakopanego, przez dekdery HD aż po filmy i książki rosyjskie. Szczegóły na blogu festiwalu: http://sputnik.filmaster.pl/notka/konkursy-dla-festiwalowiczow-do-wygrania-super-nagrody/