Ratanapura

Dawno, dawno temu. Za siedmioma lasami, za siedmioma górami, za siedmioma rzekami była Złota Kraina. W krainie tej u zbiegu rzeki Irawada i Myitnge znajduje się sztuczna wyspa na której wzniesiono miasto Ratanapura, nazywane także Ava lub Innwa.

Jest to nie byle jakie miasto, bo stołeczne. Król Thadominbva uczynił je stolicą Królestwa Ava na 477lata (1364-1841). Ostateczną klęską Innwy było ogromne trzęsienie ziemi w 1841roku po którym stolice przeniesiono do pobliskiej Amarapury. Kolejne trzęsienie ziemi w 1939r. prawie doszczętnie zniszczyło stare pałace i budowle. Z tego też powodu obecnie w Ava możemy oglądać jedynie ruiny. Kilku godzinny spacer lub przejażdżka bryczką po Archeologicznej Strefie Mandalay są powrotem w przeszłość.  Z pięknego królewskiego pałacu pozostała jedynie krzywa wieża obserwacyjna Nanmyin. U jej stup czekają na turystów sprzedawcy pamiątek i gotowanej kukurydzy. Po jej krętych i skrzypiących schodach można wyjść na wysokość 27 metrów aby podziwiać okolicę.

Najlepszymi miejscowymi przewodnikami są kilkuletnie dzieciaki. Małe wulkany energii starają się w każdy sposób zainteresować swoimi osobami zwiedzających. Jak nie chcą nam sprzedać pocztówek, to naszyjniki albo choćby swoją pomoc. Nie da się ich pozbyć zwykłą odmową bo dla nich ważniejsze od samej sprzedaży jest zabawa jaką przy tym mają. I jak to bywa, uwielbiają stroić miny przed obiektywem aparatu a później naśmiewać się z efektów swoich wygłupów. Ich śmiech odbija się od ceglanych murów i sprawia, że Innwa żyje.

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  *
  = 5 + 9

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.