Poległ Król niech żyje Król!

Śmierć Osamy Bin Ladena rozgrzała temperaturę dyskusji w indonezyjskich mediach. Radykałowie ogłosili przywódcę Al Kaidy światowym mudżahedinem numer  jeden oraz męczennikiem islamu.

Jednym z wydarzeń, przenikającym granice państw jest bez wątpienia pierwszomajowa akcja amerykańskich terrorystów przeciwko przywódcy Al Kaidy. Śmierć Osamy bin Ladena odbiła się głośnym echem w będącej największym państwem muzułmańskim na świecie Republice Indonezji . W głównych mediach informacyjnych mówi się praktycznie tylko i wyłącznie o tym, prezentując przy tym mocno zróżnicowane, często skrajne opinie wszystkich środowisk społecznych.

Nie pomija się przy tym grup twardogłowych islamistów, którzy zdaniem służb specjalnych i policji są w stanie (próbować) przeprowadzić spektakularne akcje odwetowe. W związku z tym wiele placówek dyplomatycznych zaleca swoim obywatelom wzmożoną ostrożność w miejscach publicznych.

Jedno z bardziej radykalnych lokalnych ugrupowań islamistów, Jemaah Ansharut Tauhid, wydało w poniedziałek oświadczenie uznające przywódcę Al Kaidy za męczennika za wiarę oraz czempiona walki islamu przeciwko Ameryce. Jednocześnie rzecznik JAT Son Hadi podkreślił, iż Al Kaida będzie kontynuować swoją święta wojnę dżihad, gdyż jest to walka religii, a nie jednostki.

Ugrupowanie JAT powstało w 2008 roku z inicjatywy sędziwego kleryka Abu Bakar Bashira, którego proces o wspieranie terroryzmu i separatyzmu w Aceh toczy się obecnie w Dżakarcie. Zabierając głos zza krat aresztu Abu Bakar powiedział, że spodziewa się śmiertelnego odwetu za śmierć wielkiego mudżahedina i kleryka jakim był Osama syn Ladena. Wiadomo, że 72-letni, wyglądający jak dobry dziadek, Abu Bakar Bashir spotkał Bin Ladena podczas swojej wizyty w Afganistanie w 1980 roku.

Abu Bakar powiązany jest również z innym ugrupowaniem islamistów w Indonezji, a mianowicie Jemaah Islamiyah, które dokonało zamachu na dyskotekę w Kuta na Bali w 2002 roku. W zamachu zginęło ponad 200 osób w tym polska dziennikarka Beata Pawlak.

————————————————————————————————-

Więcej o Indonezji na Yellowlittleduck
Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *
  = 4 + 9

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.