14.06.2011 – Piknik Wielokulturowy – „Warszawiacy nie z tej ziemi”

Piknik wielokulturowy Warszawiacy nie z tej ziemi! to spotkania z cudzoziemcami mieszkającymi w Warszawie. Wspólnie z nimi wskrzeszamy tradycję warszawskiej wieloetniczności i wielonarodowości.

14 czerwca, w godzinach 10.00-22.00 na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego (dawniej skwer wizytek), mieszczącego się przy Domu Spotkań z Historią odbędzie się piknik wielokulturowy Warszawiacy nie z tej ziemi! Do godziny 15.30 warsztaty dla dzieci i młodzieży poprowadzi m.in. muzyk i wokalista Mamadou Diouf. W programie nauka gry na bębnach, oraz zajęcia wokalno-taneczne.

Po południu zapraszamy warszawiaków do wspólnej zabawy pod hasłem „Gry i zabawy z czterech stron świata”. W boule, sięgające swą historią czasów starożytnych nauczy nas grać Ben Guillou. Artysta Ivo Nikić przypomni zasady gry w szklane kulki – „klikieri”, a pochodzący z Kongo aktor Wvarwzeky Wez Kombo Bouetoumoussa zagra z Warszawiakami w podwórkową piłkę nożną, ludo (chińczyka) i w dames (warcaby). Swoje rodzime gry zaprezentują także m.in. Aiko Tachi Zalewska z Tokio, Dario Gub z Rzymu czy pochodząca z Węgier Dori Żurawska. Na pikniku nie zabraknie także szachów, tryktraku, scrabbli czy pospolitych bierek. Dodatkową atrakcją wieczornej odsłony pikniku będę warsztaty z budowy latawców, który pod koniec dnia wypuścimy w niebo.

W godzinach 16.00-19.00 graczom towarzyszyć będzie grupa muzyków L’ombelico del Mondo czyli Pępek Świata, zajmująca się szeroko pojmowaną sztuką uliczną, przede wszystkim graniem samby i rytmów Afryki.
¬¬
Po godzinie 19.00 w muzyczną, egzotyczną podroż zabierze nas Piotr Gronau, miłośnik dalekich stron świata, znany z audycji radiowej „Uchem po mapie” . Przez cały dzień na skwerze działać będzie kino plenerowe, w którym wyświetlane będą filmy animowane (10.00-15.00) oraz filmy dokumentalne (16.00-19.00). Pokażemy m.in. szwedzki film dokumentalny „Milkbar” (reż. Terese Mörnvik i Ewa Einhorn), opowiadający o fenomenie polskich barów mlecznych.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Przez cały dzień działać będą na skwerze kawiarenki „pod chmurką” serwujące potrawy z różnych krajów. Na trawie pojawią się koce i leżaki.  Piknik Warszawiacy nie z tej ziemi! jest częścią projektu „Warszawa Wielonarodowa. Cudzoziemscy mieszkańcy stolicy 1945–89” organizowanego w ramach przygotowań Warszawy do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Organizator: Dom Spotkań z Historią (DSH), ul. Karowa 20, Warszawa, od godziny 10.00 do 22.00
Miejsce: Skwer im. ks. Jana Twardowskiego u zbiegu ulicy Karowej i Krakowskiego Przedmieścia (dawniej – skwer wizytek).


Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *
  = 4 + 9

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.