Patronat Mandragona – Colin Thubron „Po Syberii”

25 sierpnia 2011 roku w polskich księgarniach pojawi się pierwsza książka wydana pod patronatem portalu Mandragon. Będzie to opowieść Colina Thubrona o Syberii. Książkę  opublikuje Wydawnictwo Czarne.

Syberia opisana przez Thubrona okazuje się kwintesencją Rosji – na powierzchni resztki obozowych baraków sprzed 50 lat, a pod lodem mamuty zachowane tak, że można policzyć liście z ich ostatniego posiłku. I na przemian: jedno odmarza, a drugie zamarza. Thubron podróżuje po paradoksalnej krainie, która jednocześnie umiera i się odradza. Spod lodu wychodzi Kościół prawosławny, lokalne kultury, które miały stać się częścią jednego radzieckiego ludu, ale nie dały się do końca podporządkować, a zamarzają resztki sowieckiego imperium, stare obozy, instytuty badawcze i komunistyczne utopie budowane na wiecznej zmarzlinie. Gdzieś pod lodem i pod Rosją kryje się jednak coś potężnego, jednolitego, co kolejne ustroje chcą pokonać lub przeobrazić, ale w końcu zawsze stają się tylko jego częścią.
Thubron stara się to opisać, pokazując fascynujące miejsca, bardziej i mniej znane. Podróż rozpoczyna w Jekaterynburgu, wspominając egzekucję rodziny carskiej, potem odwiedza m. in. Workutę (gdzie uczestniczy w prawosławnym nabożeństwie upamiętniającym ofiary łagrów), Akademgorodok pod Irkuckiem (miasto uczonych, dziś pozbawionych państwowych funduszy), jezioro Bajkał, syberyjski klasztor buddyjski, wreszcie Kołymę.

Książka otrzymała w 2010 roku Nagrodę Nicholasa Bouviera.

Colin Thubron – ur. w 1939 roku w Londynie. Pierwszą książkę „Mirror to Damascus” wydał w 1967 roku.W 2008 roku został zaliczony przez magazyn Times do grona największych powojennych pisarzy brytyjskich. Współpracuje z The New York Review of Books, The Times, The Times Literary Supplement oraz  The New York Times. Wydał szereg książek podróżniczych, głównie o Azji Środkowej i Wschodniej. Za książkę Behind the Wall: A Journey through China (1987) otrzymał Nagrodę Thomasa Cooka oraz Nagrodę Travel Book.  Jest również autorem powieści, a A Cruel Madness zostało nagrodzone  PEN/Macmillan Silver Pen Award. Colin Thubron od 1969 roku jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Literatury, a od 2010 – jego przewodniczącym.

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *
  = 3 + 2

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.