Oman: między piekłem a niebem

Meczety w Seeb są inne. Nie czarują kolorowymi kopułami, nie zachęcają przestronnymi ogrodami. Są surowe, poważne. A jednak przyciągają. Prostotą, elegancją i obietnicą spokoju, tak potrzebnego, aby skupić się na modlitwie.

Zmęczona wędrówką po rozgrzanych ulicach przysiadłam na schodach w cieniu jednego z nich. Tuż obok uklękła starsza kobieta i zaczęła modlić się żarliwie. Kiedy skończyła usiadła obok mnie. Gorąco. Rogiem czarnej abaji otarła spoconą twarz. Sięgnęłam po zapasową butelkę wody i podałam kobiecie. Przyjęła z wdzięcznością.

Życie jest modlitwą

– Jesteś muzułmanką? – spytała.

– Nie, oglądam meczety – odpowiedziałam. –  Czemu modlisz się tutaj? W pełnym słońcu? Przecież możesz pomodlić się w środku? – zaraz spytałam.

– Tak, mogłabym ale… – zawahała się na chwilę. –  Ale nie byłam dobrym człowiekiem. Byłam krnąbrnym dzieckiem, nieposłuszną żoną. Nie dawałam jałmużny, czasami zapominałam o modlitwie. Nie jestem godna aby modlić się w meczecie. Codziennie modlę się przed jego drzwiami. W słońcu i w kurzu. Chciałabym naprawić wszystkie krzywdy, które wyrządziłam.

– Przecież Allach jest dobry. Na pewno znajdziesz miejsce dla siebie, w niebie obok niego – pocieszałam ją.

– Wiesz,  moje życie teraz, to modlitwa. – opowiadała mi dalej. – Modlę się i proszę  o wybaczanie. Tak bardzo chciałabym się dostać do raju.

– Niech cię Allach błogosławi – powiedziała wstając.

– Niech Allach będzie z tobą – odpowiedziałam.

Piekło i niebo

– A właściwie jak to jest z tym piekłem i niebem w islamie? – zastanawiałam się jadąc do domu.

W islamie podobnie jak w innych religiach, wierni po śmierci trafiają do nieba lub do piekła. Decyzję o karze i nagrodzie podejmują dwaj aniołowie: Munker i Nakiir.

Ci, którzy żyli praworządnie i przestrzegali wszystkich zasad islamu, u wrót do raju zostają skropieni perfumami i zajmują miejsce po prawej stronie tronu Allacha. Wstępu do raju strzeże anioł Ridwan. Po lewej stronie tronu znajduje się piekło. Strzeże go anioł Malika. Trafiają do niego ubrani w pokutne stroje grzesznicy.

Dżannah ( Raj)

Islamski raj to kraina mlekiem i miodem płynąca. Podobna do wiecznie zielonej oazy, pełnej zielonych drzew, tryskających chłodną wodą źródeł i kolorowych ptaków.

Raj składa się z z ośmiu ogrodów:

Dom Majestatu – zbudowany z białych pereł.

Dom Pokoju – z rubinów.

Ogród schronienia – z zielonego chryzolitu.

Ogród Wieczności – z żółtych korali.

Ogród Rozkoszy – ze srebra.

Ogród Firdaws – z czerwonego złota.

Ogród Spoczynku oraz Eden – oba zbudowane z piżma.

Wybrańcy Allacha będą przechadzać się w nich, ubrani w pachnące szaty, zmieniające kolory 70 razy na godzinę. W szczęściu i zdrowiu żyć będą wiecznie. Wiecznie też będą mieć po 30 lat.

Jedną z nagród, które czekają na wiernych są słodkie sorbety i dojrzałe owoce, roznoszone przez przepiękne hurysy o migdałowych oczach i aksamitnej skórze. W Dżannah (raju) cokolwiek by się działo, zawsze pozostaną one dziewicami. Na męczenników za wiarę czekają najpiękniejsze z nich.

Piekło

Islamskie piekło jest bardziej wyspecjalizowane niż piekło chrześcijańskie. (W chrześcijańskim mamy tylko cztery piekielne części: dla potępionych, czyściec, dla dzieci bez chrztu i dla tych, którzy żyli przed narodzeniem Chrystusa).

W islamie grzesznicy pokutują w siedmiu wyspecjalizowanych kręgach piekielnych.

Gehenna – dla muzułmanów którzy dopuścili się grzechów ciężkich.

Laza – dla politeistów.

Huta-mat – dla niewiernych.

Saiir – dla wyznawców szatana.

Sakar – dla tych, którzy nie znają modlitwy i skąpią jałmużny.

Dżahim – dla wyznawców judaizmu i chrześcijaństwa

Hawija – dla hipokrytów.

W każdym z siedmiu piekielnych kręgów na grzeszników czeka 70 rodzajów tortur. Mamy więc szeroki wybór węży i skorpionów, palących ogni, wrzątku i smoły. Do codzienności należy smaganie kijami i łańcuchami, rozciąganie, łamanie, kolce i maczugi. W grzeszników biją gromy i pioruny. To tylko mały przykład diabelskich igraszek.

Tradycja głosi, że ogień piekielny rozpalał się trzy tysiące lat. Raz na tysiąc lat zmieniał kolor. Z czerwonej na białą, z białej na czarną jak smoła i noc. Czarną jak piekło. Czarną jak diabli.

I żadnych dziewic – panowie!

————————————————————————————————————–

Więcej o Omanie w portalu Polacy w Omanie

Be Sociable, Share!

    Podobne

    Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    *
    = 3 + 3

    This blog is kept spam free by WP-SpamFree.