31.10 – JAPANDO – dyskusja o współczesnej Japonii

Japan” – rozumiane jako znak jakości i symbol ultranowoczesności.

Do” – droga, tradycja i filozofia osiągania mistrzostwa poprzez rozwój.

Połączenie tych znaczeń tworzy nową przestrzeń obserwacji i prowokuje do zadawania pytań o sytuację w jakiej znalazła się Japonia tu i teraz. Czy ostatnie tsunami i katastrofa w elektrowni atomowej Fukushima faktycznie obnażyły kryzys gospodarczy kraju? Kim są dzisiejsi Japończycy? Czy bardziej boją się rosnącej pozycji Chin, czy życia w cieniu atomu? Jak wygląda nowoczesność w starzejącym się społeczeństwie? Plan ratunkowy na przyszłość – postępująca izolacja albo próba otworzenia się na zmiany? Godzilla – uosobienie strachu, bohater narodowy, czy raczej zabawka marketingowa?

Fundacja Mandragon zaprasza na panel dyskusyjny o współczesnej Japonii.

Rozmawiać będą:

Chie Piskorska– wykładowca w zakresie historii sztuki i estetyki Japonii w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Urodzona w Tokio, mieszkała w różnych krajach, w Polsce wylądowała 16 lat temu. Ma męża Polaka i dwoje dzieci. W 2011 r. od razu po 11 marca, razem ze znajomymi zorganizowała komitet ‘Polska dla Japonii’ i pierwszy w Polsce koncert charytatywny na rzecz ofiar kataklizmu w Japonii z 11 marca 2011, później w tym samym celu wystawę z fotografiami i rysunkami z Japonii, a w pierwszą rocznicę sympozjum i koncert pod tytułem „Katastrofa w Japonii – przesłanie dla świata”. Zajmuje się projektowaniem przestrzeni, a ostatnio wysłała w świat markę ‘MakiMaki’ pod hasłem ‘from Japan made in Poland’, promując kulturę Japonii i produkcję z Polski.

Rafał Tomański – dziennikarz, japonista, prowadził autorski Progr@m na temat nowych technologii w TVN CNBC. Jego pierwsza książka o Japonii „Tatami kontra krzesła” stała się bestsellerem. Niedawno premierę miała druga książka zatytułowana „Made in Japan”. Komentował wydarzenia związane z Japonią i Japończykami w telewizji, radiu i dla prasy. Na co dzień pisze o innowacjach, startupach i tematach biznesowych dla rozmaitych redakcji (m.in. polska edycja Bloomberg Businessweek, Wprost, Technowinki Onetu). Prowadził także audycję w radiu Chilli ZET.

Sebastian Durbacz – portal Mandragon.pl

Prowadzenie: Paweł Drozd – Radiowa Trójka

Czwartek 31.10.2013, godzina 19:00

Cafe Południk Zero

ul. Wilcza 25, Warszawa

Współpraca: Bezdroża, Południk Zero

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *
  = 5 + 2

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.