Indyjska tancerka Anindita Acharjee z Delhi wystąpiła w Centrum Łowicka

Kathak Show w wykonaniu Anindity Acharjee.
Kathak Show w wykonaniu Anindity Acharjee.

W połowie lutego odbyły się warsztaty i pokaz tańca kathak organizowane z ramienia ?The Drishitkon Dance Foundation? – Aditi Mangaldas Dance Company oraz przez szkołę tańca indyjskiego Alapadama i Centrum Łowicka. Na pokazie było prawie 200 osób.

 

Warsztaty odbyły się w dniach 11-13 lutego oraz 14-15 lutego 2009, w Centrum Łowicka, przy ul. Łowickiej 21 w Warszawie (obok metra Racławicka). Prowadzącą zajęcia była Anindita Acharjee, tancerka i nauczycielka w Aditi Mangaldas Dance Company, której pomagała Magdalena Niernsee.

Anindita Acharjee studiowała Kathak od dzieciństwa. Zaawansowany kurs tańca robiła pod Vaswati Mishra. Jest absolwentką Kathak Kendra w Delhi. Obecnie związana z zespołem Aditi Mangaldas Company ? The Drishitkon Dance Foundation, w którym sama tańczy a także pracuje jako nauczyciel tańca. Występowała zarówno na największych scenach w Indiach, jak i za granicą (między innymi w Polsce w lutym 2007).

Aditi Mangaldas jest światowej sławy tancerką Kathak, autorką współczesnych przedstawień teatru tańca bazującego na technice Kathak oraz tańca współczesnego. Założycielka kompanii tańca i fundacji Drishitkon. Znana z udanych eksperymentów w zakresie poszukiwania form tanecznych łączących tradycję ze współczesnością. Więcej informacji (zdjęcia, wideo) na stronie szkoły.

Magdalena Niernsee ? założycielka szkoły i zespołu tańca indyjskiego Alapadma, tancerka i choreograf, zajmuje się tańcem Bharatanatyam, Bollywood oraz Kathak. W zakresie tańca Kathak szkoli się w Drishtikon Dance Foundation pod okiem Aditi Mangaldas i Aninditty Acharjee w czasie regularnych pobytów w Indiach.

Kathak – klasyczny taniec indyjski z północy Indii, wywodzący się z Pakistanu i łączący w sobie elementy indyjskie i muzułmańskie, tańczony na dworach, szczególnie rozkwitł w epoce panowania dynastii Mughal. Charakterystyczne są w nim szybkie obroty, miękkie gesty, wyraźna mimika oraz „granie” rytmów stopami. Dawniej tańczony był dla publiczności, która siedziała na podłodze wokół wyznaczonego miejsca do tańca i oglądała oraz słuchała taneczno-śpiewanej opowieści. Nazwa kathak wywodzi się od słowa katha czyli opowieść, ten kto opowiadał za pomocą tańca, był nazywany katthaka.

Bollywood, zwłaszcza w produkcjach, w których ukazywane są historie z dawnych Indii (filmy kostiumowe, których akcja toczy się na dworach, w pałacach, jak np. Devdas) bardzo często wykorzystywał właśnie taniec Kathak. Wiele aktorek bollywoodzkich zna podstawy tego tańca (np. Madhuri Dixit, Ashwarya Ray). Obecnie taniec Kathak tańczony jest zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn, tańczone są choreografie tradycyjne, jak i podejmowane są bardzo ciekawe próby łączenia tej techniki z tańcem współczesnym, czy z flamenco. Specyficzna dla tej techniki jest część improwizowana, będąca najczęściej popisem technicznym tancerki.

Be Sociable, Share!

    Podobne

    Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    *
    = 3 + 2

    This blog is kept spam free by WP-SpamFree.