Film Herzoga na Festiwalu Sputnik

Prawdziwą niespodzianką tegorocznego 5. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik” jest obraz „Szczęśliwi ludzie. Rok w Tajdze” („Happy people. A year in the Taiga”) dokumentalny film Dmitrija Wasiukowa i Wernera Herzoga.

Legendarne niemieckie Studio Babelsberg, które produkowało filmy Fritza Langa, Friedricha Wilhelma Murnaua czy Alfreda Hitchcocka tym razem zaprosiło do współpracy Dmitrija Wasiukowa i Wernera Herzoga. Owocem ich wspólnych działań stał się zjawiskowy film „Szczęśliwi ludzie. Rok w Tajdze”.

Dokument przyjmuje typową dla Herzoga formę, w której jest narratorem i opisywaczem świata. Towarzysząca ekipie kamera podąża za traperem ukazując jego życie i życie lokalnych mieszkańców przez cztery pory roku. Malownicze obrazy zilustrowane są przepiękną, kontemplacyjną muzyką.

Czym jest dla nas zima? – zapytał Herzog – jest wiosną w sercu syberyjskiej Tajgi.

Syberia rozciąga się od Uralu po Pacyfik. Na tym ogromnym obszarze żyje 38 mln osób. Większa część z nich zajmuje tereny zamożnego południa. W samym sercu syberyjskiej głuszy, z dala od cywilizacji, 300 osób zamieszkuje małą miejscowości Bakhtia nad rzeką Jenisej. Istnieją tylko dwa sposoby, aby się tam dostać. Jedna możliwość to śmigłowiec, druga łódź. Tu, w Bakhtia, głęboko w dziczy, nie ma telefonów, bieżącej wody ani pomocy medycznej. Codzienne rytuały miejscowej ludność niewiele zmieniły się w ciągu ostatnich wieków, która zachowała swoje życie według własnych wartości i tradycji kulturowych. Jeśli cywilizacja ludzka zostałaby zniszczona, oni przetrwaliby dzięki wiedzy swoich przodków.  “Oni żyją z ziemi, są samowystarczalni i prawdziwie wolni. Nie ma podatków, nie ma rządu, nie ma prawa, nie ma biurokracji, nie ma telefonów, nie ma radia, wyposażeni są we własne wartości i normy postępowania” (W. Herzog).

Seanse na Festiwalu:

Kinoteka, 24.11.2011, godz. 20.00

Kinoteka, 26.11.2011, godz. 18.00

„Szczęśliwi ludzie. Rok w Tajdze”

Scenariusz, narracja, reżyseria, producent wykonawczy – Werner Herzog

Reżyseria – Dmitrij Wasiukow

Trailer filmu:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8_wnpkOVIHQ[/youtube]

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *
  = 3 + 3

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.