Chiny: Silne państwo, biedni ludzie

Państwowa Telewizja CCTV ujawniła, że Chiny spodziewają się uzyskania przed końcem roku 2010 8 bilionów juanów (1,18 biliona dolarów amerykańskich) dochodu finansowego.

Taka kwota sprawi, że Chiny staną się drugim co do wielkości krajem świata pod względem dochodu zaraz za Stanami Zjednoczonymi. Wydaje się, że Chiny spełniły swoje marzenie o byciu silnym krajem; jednak obywatele Internetu są raczej sceptycznie nastawieni do tej informacji ze względu na nierównomierne rozłożenie bogactwa.

„Wielki Krok Naprzód” w dochodzie finansowym

Internetowy komentator aktualnych wydarzeń, Hou Jinliang, pisze, że taki „Wielki Krok Naprzód” jest nie do zniesienia.

Wielki krok naprzód w dochodach finansowych to jak osoba, która bierze androgen: wygląda na bardzo silną, jednak w rzeczywistości jest w środku bardzo słaba. Współczynnik Gini odzwierciedla poszerzającą się dysproporcję dochodów i niesprawiedliwości społecznej…

…teraz, gdy nasz dochód finansowy mknie na rakiecie i staje się drugim na świecie. Z drugiej strony, dochód ludzi jedzie na wężu. Dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego z 21 kwietnia 2010 pokazały, że średni dochód mieszkańca Chin w 2009 plasował się na 109 miejscu na świecie. Pokazuje to, że nie powinniśmy chwalić się „Wielkim Krokiem Naprzód” w dochodzie finansowym. Wręcz przeciwnie, powinniśmy zastanowić się nad obecną sytuacją.

Bloger, 1741596507, omawia  poczucie względnego ubóstwa wśród zwykłych ludzi:

Mamy ostry kontrast pomiędzy dochodem finansowym kraju, a środkami utrzymania ludzi: niski dochód, brak zabezpieczenia socjalnego i zasiłku, brak ochrony zdrowia i spadek dotacji na edukację. Po drugiej stronie medalu, wzrastające ceny nieruchomości i produktów konsumenckich a ludzie muszą płacić ogromne podatki.

Silne państwo, biedni ludzie

Bai Yen wnioskuje, że Chiny to silne państwo, ale ludzie pozostają biedni:

W tym kraju bogaty bogaci się, podczas gdy biedy biedniej. Oficjele rządowi stają się bogatsi, gdy zwykli ludzie są biedniejsi. Teraz, gdy narodowy dochód wzrósł, możemy zorganizować więcej super Olimpiad i World Expo by rozpromienić twarz naszego rządu. Jeśli struktura dystrybucji dochodu nie ulegnie zmianie, nie ważne jak bogaty jest kraj, jest to bez znaczenia dla zwykłych ludzi.

Rządy lokalne zadłużone

swlonging zauważa, że rządy lokalne także są biedne:

Rządy lokalne są jak biedni ludzie i wiele z nich maja długi. Reforma podatkowa z 1994 zwiększyła dochód finansowy rządu centralnego, ale osłabiła siłę finansową rządów lokalnych… Z drugiej strony, rządy lokalne mają na swoich barkach służby publiczne i nie mają dodatkowego dochodu by zbudować infrastrukturę. W wyniku czego muszą pożyczać pieniądze. Pod koniec 2008 roku polityka gospodarcza zachęcała lokalne rządy do tworzenia platform finansujących i brania pożyczek. Nawet rządy powiatowe przyłączają się do programów finansujących w celu uzyskania pożyczki na projekty rozwojowe.

Narodowy Urząd Kontroli oświadczył 23 czerwca, że lokalny dług zwiększył ryzyko w społeczeństwie.  W niektórych regionach, dług lokalny jest o 100% wyższy niż zdolność rządu…

Yeh Kai ma kilka konstruktywnych sugestii dla poprawienia sytuacji:
1. Zmniejszyć stosunek dochodu finansowego do PKB, utrzymać bogactwo wśród ludzi…
2. Zbudować przejrzysty system monitorowania finansów państwa.
Informacje dotyczące budżetu państwa i jego wydatków powinny być przejrzyste i udostępnione społeczeństwu…
3. Zredukować koszty administracji i wydać więcej na poprawienie warunków życia obywateli.Ludzie nastawieni są sceptycznie do dochodów i wydatków Państwa. Ludzie przyklasną wydatkom, które poprawią ich stan życia, ale w tej chwili duży odsetek naszego dochodu jest wydawany na rządowe koszty administracyjne. Widać to w rozroście struktury służby cywilnej, luksusowych budynkach rządowych i ich samochodach. Z drugiej strony, inwestycje rządowe w bezpieczeństwo społeczne, zdrowie i edukację są wysoko niewystarczające. Ludzie nie mają pieniędzy by iść do szpitala, szkoły i by cieszyć się życiem na emeryturze… Rząd centralny powinien wprowadzić politykę regulującą proporcje wydatki publiczne w ramach dochodów rządowych i zwiększyć tą proporcję stopniowo, by zbudować harmonijne i zdrowe społeczeństwo.

Napisane przez Oiwan Lam · Tłumaczone przez Krzysztof Pawliszak
Tłumaczenie opublikowane 15 lipiec 2010 · Global Voices

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  *
  = 3 + 1

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.