Rząd Indonezji coraz troskliwiej otacza opieką florę i faunę archipelagu. Szczególne miejsce wśród tutejszych zwierząt należy się żółwiom morskim.
Żółw morski tym różni się od innych podgatunków żółwia, że nie posiada pazurów, a wszystkie jego kończyny przekształcone są w płetwy. Przednie są większe i służą do odpychania się w wodzie, tylne natomiast pełnią rolę sterowników. Taki „system napędzania” sprawia, że pływający żółw morski choreografią swoich podwodnych ruchów do złudzenia przypomina frunącego ptaka. Ciekawostką z życia tego gatunku jest również fakt, że dorosły osobnik w poczuciu zagrożenia bezpieczeństwa potrafi zejść na głębokość 1000 metrów i przebywać na niej nawet do 3 godzin. W sprzyjających okolicznościach płytszego nurkowania czas jednego zanurzenia wynosić może nawet 5 godzin. By dostosować się do tak długich pobytów pod powierzchnią wody, organizm oddychającego powietrzem atmosferycznym żółwia morskiego potrafi samodzielnie regulować tempo pracy swego serca. W przypadku kilkugodzinnego przebywania pod taflą wody, „serce w skorupie” bije średnio tylko raz na 9 minut.
Najpikantniejszą ciekawostką z życia żółwi morskich jest fakt, że o płci nowo wyklutych żółwików decyduje temperatura piasku, w jakiej leżakowały złożone na plaży jaja. Z piasku o temperaturze poniżej 30 stopni Celsjusza lęgną się chłopcy, dziewczynki zaś do inkubacji potrzebują 30 i więcej stopni.
Żółwie morskie stanowią jedną z większych atrakcji turystycznych w Ujung Genteng na Jawie zachodniej, na Bali oraz Lombok. W tych i kilku innych miejscach stworzono specjalne centra ochrony żółwia, które nadzorują składanie jaj przez samice, okres ich inkubacji, wykluwanie i początkowy rozwój, aż do wypuszczenia na wolność małych żółwików. Rząd Indonezji powołał też specjalne służby nadzorujące ochronę unikalnych zwierząt i roślin na terenie Archipelagu. Na początku roku funkcjonariusze takiej jednostki z Denpasar na Bali udaremnili przemyt 38 żółwi morskich z Madury na Jawę.
Więcej o Indonezji na Yellowlittleduck