Iran: Wodna wojna w Teheranie doprowadziła do aresztowań

Wszyscy wiemy, że nie należy igrać z ogniem. W Teheranie jednak nawet wodna wojna może spowodować problem. A przynajmniej takiej lekcji doświadczyło kilku młodych Irańczyków, gdy służby bezpieczeństwa aresztowały ich w zeszłym tygodniu za udział w grze w wodną wojnę na ulicy. Facebook odegrał [fa] ważną rolę w zebraniu kilkuset młodych osób do tej bitwy.

Według  Irańskiej Chrześcijańskiej Agencji Prasowej:

[Szef Policji w Teheranie, Sajedinia] ostrzegł “Ugasimy wszelkie ruchy młodzieżowe nieprzestrzegające naszych norm” podobno nawiązując do Internetu oraz smsów młodzieży nawołującej innych do zabawy tak z kobietami, jak i z mężczyznami oraz do czynności grupowych w miejscach publicznych miasta. Wczoraj kilka kanałów konserwatywnych mediów w Iranie wyraziło sprzeciw dla scen wodnej wojny, mokrych ubrań oraz odsłoniętych oblicz dziewcząt.
Kilku blogerów zareagowało na te wiadomości z ironią oraz gniewem w głosie.

Nedaye Sabz pisze [fa]:

W tym kraju jak walczysz na wodę, to cię aresztują, ale jak kogoś zgwałcisz lub zamordujesz to nie tylko nie będziesz aresztowany, ale i może otrzymasz medal za odwagę.

Fetnegar pisze [fa]:

Wygląda na to, że [władze] szukały powodu do aresztowania młodzieży… ta wodna walka może się przerodzić w odrodzenie Zielonego Ruchu.

Derafshe Kaviani mówi [fa]:

Iran jest krajem, w którym jak bawisz się wodnym pistoletem oskarżają cię o zakłócanie porządku publicznego, ale jak weźmiesz Kałasznikow i zastrzelisz dziewczynę, jesteś uważany za żołnierza Hidden Imam.

Get Honest Third Eye pisze [fa]:

To już zwyczaj odnoszenia wszystkiego, co dzieje się w tym kraju do polityki… niektóre media donoszą o tej wodnej walce tak, jakby była to demonstracja tysięcy osób… ja się nie pytam w ogóle, dlaczego mieliśmy wodną walkę, lecz dlaczego tak ją upolityczniono?

Bloger przypomina nam również, iż nadal pozostają więźniowie polityczni, którzy prowadzą strajk głodowy, ale ta wiadomość jest zagłuszona informacjami na temat wodnej walki.

Napisane przez Fred Petrossian

Tłumaczone przez Sylwię Presley

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  *
  = 5 + 5

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.