17.01 – pokaz filmu indyjskiego „Arundhati”

17 stycznia zapraszamy do klubojadalni Eufemia na pokaz indyjskiego filmu „Arundhati”.

Drugi pokaz cyklu „Filmy z południa Indii” ma na celu przybliżenie specyficznie indyjskiego, często omijanego z pogardą typu filmów; określanej nieraz mianem „godess cinema” specyficznej mieszanki fantastyki i kina dewocyjnego. „Arundhati” to jeden z najnowszych przedstawicieli tego nurtu, a zarazem jeden z największych hitów kasowych południa Indii ostatnich lat, stanowiący fascynująca mozaikę motywów klasycznych, ludowych wierzeń i oryginalnych pomysłów autora, czy inspiracji zewnętrznych (zwłaszcza kinem chińskim).

Film poprzedzą dwie prelekcje (łącznie około 60 min.) w następującej kolejności:

„Fantastyka, kino mitologiczne i inne” wygłoszona zostanie przez amatorkę kina południowoindyjskiego i pomysłodawczynię cyklu, Marię Jawłowską. Prelekcja poruszy temat problemu podziału gatunkowego kin indyjskich, zaś jej głównym celem będzie próba zidentyfikowania różnych nurtów w korpusie filmów, które według zachodniej nomenklatury wypada nazwać fantastyką.

„Południowoindyjska bogini”, wystąpienie pani mgr Karoliny Łaszewskiej, doktorantki UW specjalizującej się w kulturze i kulcie Mariamman, dotyczyć będzie, jak sam tytuł wskazuje postaci bogini z Południa Indii, ze szczególnym uwzględnieniem elementów, które pojawiają się w filmie.

17.01.2012, godz. 18.30
Eufemia, ul. Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa

Wstęp wolny

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  *
  = 3 + 9

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.