11.01-11.02 – wystawa „Oblicza Birmy”

w dniach 11 stycznia-12 lutego 2012 Mandragon oraz Południk Zero zapraszają na wystawę zdjęć Krystyny Żurek-Góralczyk „Oblicza Birmy”.

Krystyna Żurek-Góralczyk o wystawie:

Zdjęcia tu zebrane są pokłosiem wielu wyjazdów do Birmy w latach 2004-2010. Były robione w popularnych miejscach turystycznych, jak Rangun, Pagan (Bagan), jezioro Inle czy Mandalaj, ale też w regionach bardzo rzadko przez obcokrajowców odwiedzanych, jak – przykładowo – Kekku należącym do mniejszości narodowej Pa O, rozległe, górzyste ziemie Shan, kraina Arakan na pograniczu z Bangladeszem, czy kraina Qin, gdzie w niektórych wioskach żyją jeszcze kobiety z tatuażami na twarzach.

W tym narodowościowym tyglu i językowej wieży Babel najbardziej interesowali mnie ludzie, ich losy, doświadczenia, reakcje. Wbrew utartym stereotypom, mieszkańcy tamtych ziem, choć z reguły biedni i ciężko doświadczeni dekadami brutalnej wojskowej dyktatury, zachowali jeszcze swój buddyjski spokój, umiar, uśmiech na twarzy, ciekawość obcego.

Niech ta wystawa będzie hołdem dla zwykłych mieszkańców Birmy, zachowaniem ich w pamięci, dowodem na to, że nawet w ubóstwie i nieszczęściu można zachować ludzką godność, być sobą, cieszyć się obecnością innych, w niektórych miejscach i regionach tak rzadkich gości.

Birma i jej mieszkańcy zasługują na lepszy los! – niech to przesłanie też będzie mottem tej wystawy.

Południk Zero, ul. Wilcza 25, Warszawa

Wydarzenie na Facebooku:

http://www.facebook.com/events/203341286425659/

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  *
  = 5 + 3

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.