05.06 – pokaz filmu gruzińskiego „Svani”

Polska Fundacja Georgiae Faveo wraz z Ośrodkiem Kultury Ochoty zapraszamy na kolejny spotkanie z cyklu „Mistrzowie Kina Gruzińskiego”. Tym razem przygotowaliśmy prawdziwą gratkę dla fanów kinematografii gruzińskiej – film obejrzymy razem z reżyserem i odtwórcą głównej roli – BADRIM JATCHVLIANIM! Po projekcji będzie okazja do dyskusji i porozmawiania o kulisach powstania filmu.

„Svani”
Data powstania: 2007 rok.
Reżyseria, scenariusz: bracia Dżaczwliani (Badri i Soso Jatchwliani)

Badri Jatchvliani: ur. 1966 r, w Mestii (Swanetia), skończył Wojskową Akademię Medyczną w Petersburgu, a następnie Moskiewski Instytu Kinematografii. Swani” to debiut fabularny.
Reżyser od kilku lat mieszka w Pradze czeskiej, ma restaurację gruzińską.

Soso : skończył tbiliski AWF, a następnie Instytut Filmowy w Tbilisi, wystąpił jako aktor w ponad 50 filmach, angażuje się w działalność na rzecz demokracji w Gruzji, w 2011 roku (26 maja) został aresztowany podczas manifestacji, odbył 30-dniową głodówkę.

„Kiedy nastawała ciemność w wąwozie Mulakhi, biały anioł schodził z gór Tetnuldi do wieży rodziny Jachvliani. Mieszkańcy wieży zaczynali się modlić. Anioł chronił ich dopóki nie zabili człowieka z innego ludu. Od tej pory nigdy więcej nie widziano białego anioła.”

Tymi słowami rozpoczyna się „Svani”- opowieść o życiu, nienawiści i miłości, osadzona w gruzińskiej Swanetii, gdzie zachowała się pradawna tradycja „zemsty za krew”. Bracia Jachvliani przekształcili prawdziwą historię swojej rodziny w film, który pokazuje jak po uruchomieniu machiny wendety, żaden przedstawiciel rodu nie jest wolny od konsekwencji nawet najmniejszego czynu.

Film był pokazywany na licznych festiwalach w Europie, Azji i USA, zdobył nagrody w różnych kategoriach: np w Houston w kategorii „Kultura i religia”, w Kijowie za reżyserię. Ostatnio uczestniczył w festiwalu filmu niezależnego w Rzymie.Scenariusz został zakupiony przez jedną z hinduskich wytwórni filmowych w celu nakręcenia re-make’u.

Wstęp wolny

Pokaz odbędzie się w sali koncertowej Ośrodka Kultury Ochoty (Grójecka 75)

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  *
  = 3 + 4

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.