Świat arabski: Kto następny po Tunezji?

Po wydarzeniach w Tunezji, w wyniku których był prezydent Zine El Abidine Ben Ali został zmuszony do ucieczki z kraju, obywatele Internetu świata arabskiego pytają: „Czy jesteśmy następni?”

Mona Eltahawy, egipska dziennikarka i blogerka, która bacznie przyglądała się Twitterosferze w okresie powstania w Tunezji napisała dziś rano poczytny artykuł [ang.] zatytułowany „Więcej Tunezji, proszę”, w którym zauważyła, że świat arabski przygląda się z zapartym tchem czy będzie „kolejna Tunezja”:

Ben Ali uwięziony lub wygnany: realne alternatywy dla jego rządzenia, więc to co będzie dalej w sensie politycznym nie jest jasne. Ale świat przegląda się temu małemu arabskiemu krajowi i zastanawia się czy to pierwsze kroki na drodze tego regionu do pozbycia się swoich „dziadziusiów”.

Analityk, Juan Cole zasugerował [ang.] również, że potencjał Tunezji jest początkiem czegoś większego:

… Skoro Tunezja jest sunnicka i arabska, Egipcjanie, Algierczycy, Syryjczycy i Jordańczycy nie odczują wstydu zapożyczając tunezyjskie techniki i retorykę dla swoich krajowych celów, a to sprawia, że jest potencjalnie wpływowe. Z pewnością sojusz sfrustrowanych licencjatów, fachowców, pracowników, rolników, progresywnych i muzułmańskich aktywistów, którego skutkiem będzie demokracja parlamentarna miałaby większy rezonans w świecie arabskim niż autorytarne rządy irańskiego ajatollahu (Sunnici nie mają ajatollahu). Pozostaje tylko czkać czy mała Tunezja jest początkiem czegoś, czy kolejny [zryw] upadnie.

Podobne nastroje rozbrzmiewały przez cały dzień na Twitter i w arabskiej blogosferze.   Saudyjski dziennikarz Ebtihal Mubarak (@EbtihalMubarak) pisze [ang.] na Twitterze:

Jeśli niespodziewane nadal będzie miało miejsce, obok tunezyjskiej rewolucji nie będzie Egipt, ale SYRIA. Teraz, gdy będziemy Nowym Światem Arabskim #Sidibouzid #Syria

“Majnoon Habibi” (@majnoon4) wypowiada [ang.] się w podobnym tonie:

Dziś Tunezja, jutro faszystowska Syria. Nadchodzi rewolucja. Wprowadź demokrację na Arabski Bliski Wschód.

Syryjczyk Arwa Abdulaziz (@arwa_abdulaziz) również przewiduje [ar.], że Syria upadnie jako następna:

اليوم العالم ينشد “حماة الحمى يا حماة الحمى _ هلمو هلمو لمجد الزمن” وغداً بإذن الله سينشد العالم “حماة الديار عليكم سلام ” #Tunisia #syria

Dzisiaj świat śpiewa [hymn narodowy Tunezji] a Bóg pragnie by jutro śpiewali [hymn narodowy Syrii] #Tunisia #Syria

Syryjka Yassine Essouaiha (@syriangavroche) ma podobne odczucia [ar.]:

فليتعلم الطغاة و لتنتبه الشعوب: الجوع هو شرارة الغضب, لا الدين و لا الطائفة و لا “الفتنة” و لا نزاعات زعماء الأحزاب #sidibouzid #tunisia

Niech tyrani się uczą a ludzie się skupią: To głód wywołuje złość- nie religia, sekta, „fitna” ani nie konflikty przywódców różnych partii politycznych

Pomimo nadziei, Nader Haddad (@NaderHaddad)  jednak zauważa [ang.], że syryjska państwowa agencja informacyjna nie wspomniała nawet o powszechnej rewolcie w Tunezji:

Zero wzmianek o powszechnej rewolucji w #Tunezji ze strony Oficjalnej agencji informacyjnej #Syriihttp://bit.ly/g4xNY8

Pozostaje tylko czekać na to, co się dalej wydarzy. Jednak nie sposób zaprzeczyć, że tunezyjskie powstanie wywołało nadzieję na fale zmiany w świecie arabskim.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Creative Commons License

Napisane przez Jillian C. York · Tłumaczone przez Krzysztof Pawliszak

Tłumaczenie opublikowane 16 styczeń 2011

Artykuł opublikowany przez Global Voices

Be Sociable, Share!

  Podobne

  Komentarze

  1. skawel pisze:

   Nie my decydujemy, kto powinien rządzić w Egipcie – jeśli będą to islamiści i będzie to wybór społeczeństwa, to znaczy, że coś jest nie tak z demokracją. Ale wcale taki nie musi być, w krajach muzułmańskich możliwa jest demokracja.

  2. Arti pisze:

   Po satrapach przyjdą islamiści. Taka będzie zmiana.

  3. skawel pisze:

   Tylko czy się uda? Mubaraka popiera mocno Zachód, a Egipt, który ma pokój z Izraelem, jest sporo ważniejszy od Tunezji.

  4. Michał pisze:

   Już znamy odpowiedź na tytułowe pytanie.To Egipt.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  *
  = 3 + 5

  This blog is kept spam free by WP-SpamFree.