Wszystko dla Ujgurów

Niewiarygodna historia, która świadczy o tym, że jasno wyznaczony cel i wytrwałe dążenie do celu przyniesie sukces. Historia Rebiji Kadir jest tego najlepszym przykładem. Jednak jej droga nie była usłana różami.

Rebija Kadir to przedstawicielka narodu ujgurskiego, zamieszkującego Turkiestan Wschodni. Mimo iż Ujgurzy stanowią większość w tym regionie, od lat są narażeni na prześladowania ze strony Chin. Kadir przybliża nam historię swoich przodków, którzy musieli uciekać przed szykanami. Taki los spotkał również ją i jej rodzinę. Przyglądając się biedzie i problemom swego narodu postanowiła walczyć o jego wolność. Nikt z jej bliskich nie brał tych słów na poważnie i uważał je za młodzieńcze marzenia.

Jako nastoletnia dziewczynka wyszła za mąż, by zapewnić lepszy byt swej rodzinie. Związek ten pozbawiony miłości, zakończył się rozwodem i odejściem Rebiji z domu męża. Pod jego opieką zostawiła swoje dzieci. Sama, bez żadnych środków do życia, postanowiła zarobić nie tylko na swoje utrzymanie, ale także na rzecz swego narodu: zarobki chciała przeznaczyć na pomoc Ujgurom. Tak otworzyła pierwszą w swoim życiu firmę: pralnię. Później zajmowała się także handlem, budowała dom handlowy. Zysk przeznaczała na pomoc swoim rodakom: otwierała szkoły dla ujgurskich dzieci pochodzących z biednych rodzin, wykupywała rodaków z rąk policji. Znalazła również mężczyznę, Ujgura, który podzielał jej poglądy.

Jej osoba wkrótce stała się tak sławna, że została deputowaną w regionalnym zgromadzeniu doradczym. Wystąpienia Kadir potępiające postępowanie Chin wobec Ujgurów budziły niezadowolenie najwyższych władz. Zmuszano ją do zaprzestania demonstracyjnych wystąpień, śledzono, utrudniano działalność handlową. Ostatecznie w 1999 została aresztowana, spędziła w więzieniu sześć lat. O jej uwolnienie ubiegały się międzynarodowe organizacje. Mimo opuszczenia Chin i wyjazdu do USA, gdzie przebywał jej mąż i kilkoro dzieci, nie zaznała już spokojnego życia. Razem z nią do Stanów polecieli chińscy szpiedzy, którzy cały czas kontrolowali jej poczynania. Kilkakrotnie próbowano ją nawet zabić. W Chinach zostało kilkoro jej dzieci, które również są prześladowane.

Cierpienia Kadir przyniosły skutek. O Ujgurach i ich złej sytuacji wie niemal cały świat, a ona sama stoi na czele  Światowego Kongresu Ujgurów.

Niezwykła historia Rebiji Kadir sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem. Trzeba jednak pamiętać, że wspomnienia spisała po latach i opisując wydarzenia polityczne mające miejsce w jej dzieciństwie oparte są na wiedzy zdobytej później.

Zdaje się, że Kadir osiągnęła swój cel. Co prawda tylko częściowo, ale problemy Ujgurów ujrzały światło dzienne i to jest już duży sukces.

Rebija Kadir, Alexandra Cavelius, Szturmując niebo. Opowieść o życiu chińskiego wroga numer jeden, Wyd. Czarne, Wołowiec 2011

Data publikacji: 15.11.2011

Be Sociable, Share!

    Podobne

    Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    *
    = 4 + 2

    This blog is kept spam free by WP-SpamFree.