Stambuł: koszty przejazdów

Hagia Sophia
Hagia Sophia

CENY PRZEJAZDÓW

Ceny komunikacji miejskiej w Stambule są nieco droższe niż przeciętne ceny przejazdów w Polsce. Większość środków komunikacji działa na żetony (promy, kolejka podmiejska, metro, funikulary). Kupuje się je w kasie, a następnie wrzuca do automatu otwierającego metalowe bramki. . Większość żetonów kosztuje 1,4 TL, choć istnieją od tego odstępstwa ? żetony na promy na Wyspy Książęce kosztują 2,8 TL a te, na katamarany aż 6 TL.

Akbil
Żetony umożliwiają generalnie jedynie jednorazowe przejazdy i nie ma na nie zniżek, co czyni je dość drogimi. Jednak istnieje inne rozwiązanie, a mianowicie kupienie elektronicznego biletu zwanego Akbilem. Za Akbila płaci się kaucję wysokości 6 TL a następnie ładuje się go w specjalnie oznaczonych budkach dowolna kwotą będącą wielokrotnością 1 liry. Przy wejściu do środka transportu (lub na teren stacji kolejki, lub przystani promowej) przykłada się Akbila do specjalnego czytnika, który pobiera z niego pewna kwotę i jeśli to konieczne, otwiera bramkę. Przejazd przy użyciu Akbila jest nieco tańszy niż w przypadku żetonów (za zwykły przejazd płaci się 1,3 TL zamiast 1,4, ale np. za katamaran zapłacimy z Akbilem 4 liry zamiast 6) jednak jego największą zaletą jest to że za pierwszy przejazd płaci się pełną stawkę, a kolejne w ciągu następnych 2 godzin kosztują mniej niż polowe stawki początkowej. I tak chcąc dostać się z lotniska Atatürka na Kad?köy (albo dworzec Haydarpaşa) trzeba skorzystać z 3 środków komunikacji: metra, tramwaju i promu. Żetony kosztowałyby 3 x 1,4TL = 4,2TL. Korzystając z Akbila zapłacimy natomiast:
1,3 TL + 0,6 TL +0,6 TL = 2,5 TL. Jak widać, różnica jest dość duża.

Akbil obsługiwany jest przez zdecydowaną większość stambulskich środków komunikacji i łatwiej wymienić środki transportu, które go nie obsługują. Należą do nich: dolmusze, taksówki, niektóre małe promy i łódki. Wszystkie inne, opisane prze ze mnie wcześniej, ‚jeżdżą’ na Akbila, dlatego warto się w niego zaopatrzyć nawet jeśli jest się w Stambule tylko 1 lub 2 dni. Zawsze można go oddać z powrotem i odzyskać sześciolirową kaucję.

Be Sociable, Share!

    Podobne

    Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    *
    = 5 + 7

    This blog is kept spam free by WP-SpamFree.