Już cztery tysiące lat temu parasole używane były w starożytnym Egipcie. W Chinach ok.400 roku naszej ery wykonywano parasole z natłuszczonego papieru. Nie wiadomo kiedy parasole dotarły do Birmy, ale każdego dnia gdy świeci słońce i gdy pada deszcz parasole rozkwitają na ulicach jak barwne kwiaty.
Pierwszy etap powstania parasola to oczywiście wytworzenie papieru i przygotowanie bambusowego rusztowania. Papier wytwarza się z kory drzewnej. Przez siedem godzin jest ona moczona i rozbijana na włókna. Gdy miazga jest gotowa można do niej dodać barwnik. Otrzymamy wówczas jednobarwny arkusz. Następnie powstałą miazgę wylewa się na specjalne kwadratowe sito o maleńkich oczkach umieszczone w kąpieli wodnej. Włókna powoli opadają na dno tworząc zwartą strukturę. W tym czasie na powstającym papierze można rozłożyć rośliny. Do ozdoby służą kolorowe płatki kwiatów oraz liście. Następnie rozpoczyna się odsączanie masy oraz jej suszenie. Po całkowitym wyschnięciu papier odkleja się od sita. W ten sposób otrzymuje się arkusze papieru czerpanego, gotowe do dalszej obróbki.
Do przygotowanego wcześniej bambusowego rusztowania parasola przytwierdza się przycięty na okrągło papier. Gdy całość ma już odpowiedni kształt można zająć się zdobieniem. Papier ozdobiony motywami roślinnymi nie jest barwiony ani malowany. Barwne płatki kwiatów oraz zieleń liści są ozdobą samą w sobie. Natomiast papier barwiony jest dodatkowo malowany. Wzory są proste i delikatne. Przeważnie czarne. Ich zadaniem jest jedynie subtelne przykucie uwagi. Ozdobiony parasol może być dodatkowo pokryty warstwą specjalnych klei i woskami, które czynią go wodoodpornym. Dzięki temu można je stosować zarówno jako ochrona przed słońcem jak i deszczem. Parasole te są jednak tak piękne, że najczęściej zostają ozdobą domów i hoteli. Wiszą pod sufitami, leżą w kątach lub służą jako ozdobne abażury lamp.
Piękne ręcznie wykonywane parasole można kupić podczas rejsu po jeziorze Inle lub w Bagan.
Warto także pamiętać o religijnym znaczeniu parasoli. W Buddyzmie parasol symbolizuje ochronę przed chorobami, szkodliwymi siłami, wszelakimi szkodami oraz tymczasowym i trwałym cierpieniem zarówno bogów jak i ludzi w przyszłych życiach. Parasol reprezentuje także święte prawo do korzystania z jego chłodnego cienia. Złote parasole prawie chronią posągi Buddy. Są także stawiane dookoła stup i przy „ołtarzach”, na których składa się podarki dla duchów.
————————————————————————————————————————–