Najlepsza kawa pod słońcem rośnie na Bali

Łagodny klimat i żyzna wulkaniczna ziemia sprawia, że Bali jest miejscem idealnym nie tylko do uprawy ryżu ale także wanilii, kakao, cynamonu oraz kawy.

Najpopularniejsza jest kawa balijska (Bali kopi). Zebrane ziarna kawy przez wiele godzin prażone są w metalowych wokach. Gdy kolor ziaren zmieni się z białych na ciemnobrązowe, nasiona tłuczone są na miazgę za pomocą drewnianego pala. Trzeba wiele energii, aby kawa była drobna jak pył.

Ten rodzaj kawy pije się tradycyjnie czarną lub z mlekiem. Ma delikatny aromat i lekko kwaskowy posmak. Rewelacyjnie smakuje parzona ze zmielonym imbirem, który dodaje jej pikantności.

Najdroższym gatunkiem kawy sprzedawanym na Bali jest „kopi luwak”. Jedna filiżanka kawy na plantacji kosztuje 50 tys rupii, a za 20 gram w sklepie płaci się prawie 300 tysięcy rupii (ponad 90zł). Cena nie jest spowodowana rzadkością gatunku kawy, lecz sposobem jej otrzymywania.

Owoce kawy zjadane są przez luwaka czyli łaskuna muzanga (Paradoxurus hermaphroditus). Ten drapieżny ssak osiąga ok 60 cm długości i prowadzi nadrzewny tryb życia. Jest wszystkożerny i prowadzi nocny tryb życia.

Następnie luwak wydala nadtrawione ziarna kawy. Niegdyś mieszkańcy Bali wiele godzin tropili te zwierzęta poszukując pozostawianych przez nie odchodów. Obecnie luwaki hodowane są na plantacjach kawy. Odchody są myte, a zebrane ziarna kawy najpierw się suszy, a później praży i miażdży tak jak tradycyjną kawę balijską.

Nie jestem w stanie powiedzieć, czym można się zachwycać w samym smaku „kopi luwak”. Faktycznie kawa ta jest naprawdę delikatna. Nie ma posmaku goryczy ani kwaskowatości. Czuć w niej za to nutę czegoś innego… jakby siana!

Be Sociable, Share!

    Podobne

    Komentarze

    1. RK pisze:

      nie „za 20 gram” a „za 20 gramów”

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    *
    = 3 + 1

    This blog is kept spam free by WP-SpamFree.