Co to jest Batik?

Batik to nazwa techniki farbowania tkanin. Polega ona na nanoszeniu wosku na tkaninę, a następnie farbowaniu jej. Wzory przeważnie są skomplikowane i wielobarwne co wymaga kilkukrotnego powtarzania procesu woskowania, farbowania, suszenia i usuwania wosku.

Wosk jest w rzeczywistości mieszanką parafiny i wosku pszczelego. Nakłada się go dość prymitywnym narzędziem. Na końcu drewnianej rączki zamocowany jest miedziany pojemniczek na wosk, z którego wychodzi cienka rureczka. Od jej średnicy zależy grubość wzoru. Aby usunąć wosk z materiału wystarczy go zagotować w gorącej wodzie, a następnie wyprasować pomiędzy dwoma kawałkami papieru. Cały ten proces określany jest jako batik tulis.

Tradycyjne batiki farbowane są naturalnymi barwnikami pochodzenia roślinnego (wyciągi z liści i owoców) oraz mineralnego (skały wulkaniczne). Batik taki nazywany jest Batik Pedalaman lub Kraton Batik, a jego motywy mają znaczenie symboliczne. Batik wytwarzany na ubrania odświętne często dekorowany jest dodatkowo złotem (w postaci pyłu lub płatków). Współcześnie częściej stosuje się sztuczne barwniki, które pozwalają na otrzymanie większej i intensywniejszej palety barw. Złoto zostało zastąpione złotą farbą, a wzorem może być dosłownie wszystko. Artystę ogranicza jedynie jego fantazja. Nowoczesny styl nazywany jest Batik Pesisiran. Batik wytwarzany ręcznie łatwo odróżnić  od wytwarzanego fabrycznie gdyż jest dwustronny. Z tego też względu jego wytwarzanie zajmuje sporo czasu. Zrobienie małego, niezbyt skomplikowanego obrazu zajmuje tydzień. Większe, barwniejsze i bardziej skomplikowane tkaniny barwi się nawet przez 3 miesiące.

Obecnie w Indonezji nazwą tą określa się także same tkaniny. Trudno powiedzieć, które miasto czy wioska słynie z wyrobu batiku ponieważ na Jawie wyrabia się go praktycznie wszędzie. Początkowo tkaniny batikowe miały 2,25m długości i służyły jako sarongi w tradycyjnym Indonezyjskim stroju kobiet nazywanym kabaya. Wyrabiano z nich także męskie nakrycie głowy nazywane blangkon. Współcześnie batik służy także jako dekoracja wnętrz. Obramowane tkaniny wiesza się na ścianie jako obrazy, stosuje się je także jako obrusy, nakrycia łóżek czy dekoracja drzwi.

Batik na Jawie jest perfekcyjnym połączeniem współczesnej sztuki z tradycją. Niektóre dzieła zapierają dech swoją precyzją i fantazją. Można je powydziwiać godzinami. Mając trochę wolnego czasu warto wybrać się na tygodniowy kurs, na którym pod okiem specjalisty nauczeni zostaniemy podstaw tworzenia batiku. Aby tworzyć takie arcydzieła jak rodowici Indonezyjczycy trzeba będzie wiele miesięcy a może nawet lat treningu.


Be Sociable, Share!

    Podobne

    Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    *
    = 5 + 2

    This blog is kept spam free by WP-SpamFree.