Chiński Nowy Rok

chiński nowy rok23 stycznia 2012 roku był pierwszym dniem nowego roku liczonego według chińskiego kalendarza księżycowo- słonecznego: obecny rok jest rokiem Smoka, potrwa do 9 lutego 2013 roku i według rożnych źródeł jest to 4710, 4709 albo 4649 rok liczony od czasu wstąpienia na tron Huang Di, Żółtego Cesarza, legendarnego protoplasty Chińczyków.

Ściśle biorąc, 23 stycznia zaczął się Rok Wodnego Smoka – bo oprócz 12 znaków zodiaku, Chińczycy mają też 5 elementów, którymi określają owe znaki.

Chiński zodiak to (w kolejności od obecnego): smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies, świnia, szczur, wół, tygrys, królik. Jeżeli wydaje się Wam, że znacie przynajmniej 4 z 5 elementów, to się niestety mylicie, bo chińskie są ciut inne niż te znane w Europie: woda, drewno, ogień, ziemia, metal (czyli złoto, mówiąc wprost :) Każda z tych kombinacji odznacza się innymi cechami – uwaga, element ma wpływ na Wasz charakter i tak na przykład ludzie urodzeni w Roku Metalowego Tygrysa różnią się osobowością od tych urodzonych w Roku Wodnego Tygrysa!

Tak czy owak dla mnie najważniejsze jest to, co wiąże się z Chińskim Nowym Rokiem – po angielsku Chinese New Year, skrót CNY, którego będę dalej używać – to fakt, że z tej okazji ma się wolne! Co prawda nie na wszystkie święta, bo Chińczycy tradycyjnie świętują aż 15 pierwszych dni CNY, ale w Hong Kongu są to 3 dni, a w Chinach właściwych – aż 6! Moja firma była dodatkowo taka miła, że dorzuciła mi jeszcze czwarty dzień wolny, tak że mój tydzień pracy w tygodniu z CNY składał się wyłącznie z piątku :)

Na czym polega świętowanie? Jestem przekonana, że dawniej z okazji CNY odbywało się mnóstwo najróżniejszych uroczystości „religijnych”, natomiast obecnie chodzi głównie o spotkanie z rodziną i wspólny, wystawny obiad w sylwestra CNY (obowiązkowo podaje się wieprzowinę, kaczkę, kurczaka, rybę pieczoną w całości i mnóstwo słodyczy). Co jeszcze? W przeddzień CNY dom należy gruntownie wysprzątać, żeby „wyrzucić” pozostałości ubiegłorocznego „pecha” i zrobić miejsce na „szczęście” w Nowym Roku, ponadto należy całe mieszkanie udekorować kwiatami i mandarynkami, a drzwi i okna obwiesić czerwonymi wycinankami, „dzwonkami” i życzeniami „szczęścia”, „długiego życia” i „bogactwa” wypisanymi złotymi literami na pionowych czerwonych taśmach.

chiński smokWieczorem pierwszego dnia CNY urządzane są parady – wszędzie, od mini pokazów w centrach handlowych, aż po długaśne parady organizowane w centrum miasta. W pierwszy dzień CNY należy również dzieciom i niezamężnym członkom rodziny podarować red pocket money, czyli pieniądze w czerwonej kopercie, na której są wypisane życzenia szczęścia, bogactwa i zdrowia w Nowym Roku.

W rodzinie sumy, które się wkłada do czerwonych kopert, powinny być znaczne – nie mniej niż 1000 tutejszych dolarów, natomiast red pocket money które szef powinien dać swoim pracownikom w pierwszy dzień pracy po CNY może już zawierać symboliczny banknot: może nie najniższy, jaki się w Hong Kongu spotyka, czyli 10 dolarów, ale 20 już w zupełności wystarczy. Oczywiście, im wyższa pozycja szefa, tym większego banknotu się od niego oczekuje :) Ważne! Red pocket money odbieramy obydwiema rękoma, nawet jeśli jest to malutka kopertka, i nie otwieramy w obecności obdarowującego!

Skąd brać kopertki, które koniecznie muszą być czerwone i mieć wypisane życzenia po chińsku? Ogólnie rzecz biorąc nie wiem, ja dostałam chyba ze 30 sztuk przy okazji styczniowych zakupów: w księgarni, w sklepie kosmetycznym, w kawiarni do kawy i ciastka, oraz przy płaceniu za przedszkole syna za luty.

Z naszym synem w ogóle jest śmieszna historia – odkąd się urodził, mówimy na niego Tygrys, a niedawno dowiedziałam się, że urodził się właśnie w Roku Tygrysa! To podobno jest całkiem niezła wróżba, chociaż najlepiej urodzić się w Roku Smoka – i to przekonanie jest na tyle silne, że w koszmarnie drogich prywatnych szpitalach na oddziałach położniczych nie ma już miejsc na cały Rok Smoka, więc jeśli ktoś się nie zakrzątnął wcześniej, teraz pozostają już tylko szpitale publiczne, choć i tam może być krucho z miejscami.

CNY brzmi jak fantastyczna okazja, żeby odwiedzić Chiny, ale – za życzliwymi nam Honkiesami – odradzamy ten termin z wielu powodów. Po pierwsze, ponieważ wszyscy „wracają do domu” na CNY wszystkie połączenia lotnicze, ale też autobusowe i kolejowe, są wykupione do ostatniego miejsca; podobnie jest z hotelami. Po drugie, sklepy, restauracje i atrakcje turystyczne mogą – choć nie muszą – być zamknięte lub mieć krótsze godziny otwarcia. I po trzecie, istnieje większe niż zazwyczaj prawdopodobieństwo, że ktoś nas zwyczajnie okradnie (w tłumie kieszonkowcom jest łatwiej) lub nawet napadnie.

A jeżeli się nie zniechęcicie i zdecydujecie się na przyjazd do Chin w czasie Chińskiego Nowego Roku (w 2013 pierwszy dzień CNY przypada na 10 lutego), to wypada znać tradycyjne chińskie życzenia noworoczne: Kung Hei Fat Choy! 新年快樂,身體健康!Co tłumaczy się „Szczęśliwego Nowego Roku i dużo zdrowia!”

Be Sociable, Share!

    Podobne

    Komentarze

    1. jolka pisze:

      Na 2021 rok znalazłam fajny artykuł opisujący zodiaki Chińskie tutaj https://e-wyrocznia.pl/chinski-znak-zodiaku/

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    *
    = 4 + 1

    This blog is kept spam free by WP-SpamFree.