Infosys – droga do sukcesu

infosys-logo

Infosys jest przykładem jednej z pierwszych firmy indyjskich, która z sukcesem szturmowała rynek IT już na początku lat.90.  I wzorem dla setek podobnych przedsiębiorstw sektora.

Jedna z wiodących światowych firm branży IT powstała w 1981 r. z kapitałem początkowym 10 tys. rupii (około 1 tyś. USD). Założycielami było siedmiu inżynierów, pochodzących z indyjskiej klasy średniej i pracujących wtedy w Patni Computers.

Pomysłem na biznes stało się szukanie klientów poza Indiami, w Stanach Zjednoczonych. N.R. Narayana Murthi zajmował się prowadzeniem biura w Punie (stan Maharasztra), które w istocie znajdowało się w jego sypialni, podczas gdy reszta założycieli pracowała u klientów za oceanem. Pierwszym poważnym zleceniem nowo powstałej firmy był producent obuwia Reebok. W drugim roku działalności Infosys zatrudnił pierwszych kilku pracowników, którzy również zostali wysłani na zlecenia w USA. Osiągane zyski firma przeznaczała na badania i rozwój produktu w Indiach, w tym zakup sprzętu, co było bardzo trudne z uwagi na ograniczenia jakie nakładała zamknięta gospodarka tego kraju.

Infosys zyskiwał reputację w Stanach, oswajając swoich klientów z możliwościami firmy, ucząc się zasad działania oraz rozpoznając potrzeby firm amerykańskich, by wkrótce, już w Indiach, zająć się rozwojem technologii oprogramowania. Przedsiębiorstwo w dalszym ciągu świadczyło usługi u klienta na miejscu (tzw. działalność on-site) ale stawała się firmą wytwarzającą własny soft na subkontynencie, korzystając przy tym z niższych kosztów pracy i wysokiego poziomu umiejętności reprezentowanych przez lokalnych inżynierów.

W 1987 roku Infosys utworzył spółkę joint-venture z Kurt Salomon&Associates (KSA), dzięki czemu firma uzyskała wsparcie marketingowe i w efekcie zdobyła kilku nowych dużych klientów. Około 1993 roku przedsiębiorstwo pracowało dla m.in. General Electric, Holiday Inn i Nestle. Dwa lata później współpraca z KSA została zakończona – Infosys otworzył własne biura w Stanach. Kolejnym przełomem dla firmy okazał się kontrakt dla Reebok France. Projekt zakładał opracowanie systemu dystrybucyjnego, zdolnego do składania zamówień na całym świecie. Zlecenie zostało wykonane przed terminem, co znacząco podbudowało reputację firmy.

Mysore
Mysore

Jednak najważniejszym momentem w historii przedsiębiorstwa stały się reformy gospodarcze zapoczątkowane w 1991 roku przez rząd premiera Narasimha Rao i ministra finansów, obecnego premiera Manmohana Singha. Indie otworzyły się na obce inwestycje, zniosły szereg koncesji i ograniczeń w większości branż gospodarki oraz postawiły na rozwój sektora IT. Ulgi podatkowe, specjalne strefy ekonomiczne i parki technologiczne oraz aktywne wspieranie wyższego szkolnictwa technicznego podziałało stymulująco na firmy informatyczne Infosys przeniósł swoją siedzibę do Bangalore – indyjskiej doliny krzemowej, gdzie w tzw. Electronics City wybudował jedno z najnowocześniejszych ośrodków badawczych na świecie.

Działalność

Infosys ewoluował wraz z warunkami rynku, pokonując bariery biurokratyczne stawiane przez rząd w Delhi (przed 1991 r.), stopniowo zmieniając strategię i przenosząc działalność z wykonywanej u klienta do Indii. Murthi wykorzystał drenaż mózgów hinduskich informatyków (ich odpływ do Stanów), do zakotwiczenia się na rynku amerykańskim. Infosys powstał od razu z myślą o tym rynku; założyciele firmy nie konkurowali w Indiach o klientów ale o pracowników. Tajemnicą sukcesu przedsiębiorstwa było zorientowanie firmy na rozwój produktu, wysokiej klasy specjalistyczny konsulting technologii informatycznych oraz tzw. kompleksowe rozwiązania softwarowe

Infosys zadebiutował na indyjskiej giełdzie w 1993 roku, po kursie 95 rupii za akcję. Osoba, która wtedy kupiła 100 akcji tej firmy za 9,5 tys. Rs, na początku stycznia 2007 roku posiadałaby majątek o wartości 29 mln rupii nie licząc wypłat z corocznej dywidendy1. Sześć lat później Infosys debiutował na amerykańskiej giełdzie Nasdaq, gdzie notowane są najlepsze firmy technologiczne na świecie. Na początku grudnia 2006 roku firma została włączona do prestiżowego indeksu Nasdaq-100, czyli znalazła się wśród setki firm o największej kapitalizacji na tym rynku papierów wartościowych. Infosys jest też druga w klasyfikacji firm branży software i programowania według danych zgromadzonych przez giełdowy serwis Reuters.

Szacuje się, że w Indiach około 1,5 tys. czołowych firm nie płaci i unika podatków. Infosys jako spółka notowana na giełdzie nowojorskiej musi spełniać ostre wymogi sprawozdawczości i jest regularnie audytowany. Posiada też własny kodeks etyczny napisany specjalnie dla menedżerów wyższego szczebla oraz osób zajmujących się sprawami finansowymi w firmie1. Oczywiście podobne dokumenty można spotkać w innych firmach i nie są czymś nadzwyczajnym. Niestety indyjskie realia to: kumoterstwo, łapówki oraz wykorzystywanie poufnych informacji dla osobistych korzyści finansowych. Infosys jest jedną z niewielu firm, której renoma oraz osobowość ich właścicieli zwłaszcza Narayany Murthiego i Nandana M. Nilekaniego są skuteczną barierą hamujące podobne praktyki.

W roku 1990 Infosys osiągnął pierwsze znaczące zyski (553,000 USD). Niecałą dekadę później dochody przekroczyły 100 mln USD, a ostatnie rok księgowy zamknął się sumą 3 miliardów dolarów

Przyszłość


Ostatnie obostrzenia przy wydawaniu wiz amerykańskich indyjskim pracownikom zmusił takie firmy jak Wipro, Tata Consultancy Services i Infosys do stosowania ?offshoringu na odwrót?. Zatrudniają amerykańskich programistów, których szkolą kilka miesięcy i wysyłają z powrotem do domu. Jeszcze dziesięć lat temu taka sytuacja wydawała się nie do pomyślenia,

Strategia firmy Infosys opiera się badaniach. W 2003 i 2004r. został nagrodzony prestiżową nagrodą Global MAKE (Most Admired Knowledge Enterprises) dla firm opartych na wiedzy. Nagroda przyznawana jest przez niezależną firmę konsultingową Teleos, która stworzyła globalną sieć firm związanych m.in. z zarządzaniem wiedzą i benchmarkingiem. Przedsiębiorstwo posiada jedno z największych w tej części świata centrum badań w Bangalore. Oprócz tego rozwija badania w 44 ośrodkach (24 w Indiach). Warto podkreślić, że Infosys nie jest tylko podwykonawcą w branży IT ale tworzy własne technologie

Firmy z branży software i programowania

Dochód

Stopa zysku

Liczba pracowników

SAIC, Inc.

$8,294.0

7.0%

44,100

Infosys Technologies Limited (ADR)

$3,090.0

30.3%

72,200

Amdocs Limited

$2,480.1

14.0%

16,234

VeriSign, Inc.

$1,609.5

11.2%

4,076

Satyam Computer (ADR)

$1,461.4

22.5%

39,018

Cognizant Technology Solutions Corp.

$1,424.3

19.5%

38,800

Be Sociable, Share!

    Podobne

    Komentarze

    1. lolek pisze:

      Gdzie sie podział wasz infosys zbawiający Łódź i maluczkich za 3000 netto na rękę dla studenta ?
      Piszecie takie pierdoły bo nie macie odwagi iśc pod sejm i pokazac władzy prawdziwą demokrację. Więc tylko biegacie dookoła jak szczury w kołoworotku i się cieszycie kiedu co dziesiątewgo z was dopuszczą do biegania za 1500 brutto. Oopuki się nie zużyjecie i was nie wystawią z klatki biorąc następnych za 1500.

    2. Paweł Skawiński pisze:

      no tak do Bangalore zamierzam się jeszcze wybrać i zobaczyć Infosys na własne oczy.
      dzieki za uwagę co do Infosysa w Polsce, tekst zostanie updatowany :)))

    3. Asia pisze:

      Miałam okazję zwiedzić siedzibę firmy w Banagalore – wrażenie niesamowite! To małe, super nowoczesne miasteczko, bardziej przypominające USA niż Indie. Autor teksu zapomniał także dodać, że Infosys jest juz w Polsce, przejął centrum BPO Philipsa w Łodzi.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    *
    = 5 + 7

    This blog is kept spam free by WP-SpamFree.