Sri Lanka

Informacje ogólne:

Oficjalna nazwa:    Demokratyczna Socjalistyczna Republika Sri Lanki
W języku lokalnym:    Śri Lanka Prajatantrika Samajavadi Janarajaya
Stolica:     Kolombo (administracyjna), Sri Jayawardenapura Kotte (konstytucyjna)
Powierzchnia:     65 610 km2
Ludność:    20 743 000
Różnica czasu:    +4,5 h względem Polski
Napięcie:     230 V
Położenie:    południowa Azja,
Sąsiedzi:    wyspa jest otoczona Oceanem Indyjskim, sasiaduje z Indiami.
Skład etniczny:    Syngalesi  74%, Lankijscy Maurowie (muzułanie) 7%. Indyjscy Tamilowie 5%, lankijscy Tamilowie  4%, inni 10%
Wyznania:    buddyści 70%, hinduiści 15%, chrześcijanie 8%, muzułmanie 7%
Waluta:    1 rupia lankijska = 100 centów
Największe miasta:     Kolombo, Dehiwala-Mount Lavinia, Moratuwa, Kandy
Ustrój polityczny:    Republika

Klimat

Klimat na Sri Lance jest tropikalny i gorący. Nie ma wyraźnie zaznaczonych pór roku. Południowe i południowo –  zachodnie plaże najlepiej odwiedzać w okresie grudzień – marzec, kiedy jest wględnie sucho i trochę chłodniej (ale wciąż gorąco!).  Średnia roczna tempteratura to około 27 st.C na wybrzeżu. W górach, powyżej 2000 metrów tempteratura może spaść do 16 st.C.  Pora deszczową trwa od maja do lipca/sierpnia na południu, wilgotność w tym okresie może wzrosnąć do 90 proc.

Geografia

Sri Lanka jest wyspą położoną na Oceanie Indyjskim, w południowo – zachodniej części Zatoki Bengalskiej i południowo-wschodniej Morza Arabskiego. Od południa Sri Lankę oblewają wody otwartego oceanu.
Do 1480 roku była połączona z subkontynetem indyjskim tzw. mostem Adama (Ram Sethu). Nizinna, o łagodnych wzgórzach na północy, górzysta  w południowo – centralnej części, o najwyższym szczycie Mt Pedro (Pidurutalagala) siegającym 2524 metrów.

Kuchnia

Lokalne restauracje, często nazywane hostelami, mogą pochwalić się egzotyczną, smaczną i tanią kuchnią. Pełny obiad może kosztować dolara lub dwa, w przeciwieństwie do miejsc zorientowanych na zagranicznych turystów, gdzie cena wzrasta nawet pięciokrotnie.  Podstawowymi składnikami potraw jest ryż, curry i warzywa. Mieszkańcy wyspy jedzą też duże ilości ryb, przyrządzanych na wiele sposobów.  Najbardziej  lankijską z potraw jest Kottu Roti, mieszanka pokrojonego placka roti, warzyw i dowolnego mięsa. Wszelkie słodkości zazwyczaj wyrabia się z mleczka kokosowego.

Tsunami
Wydarzenia z grudnia 2004 roku wstrząsneły światem. Fala tsunami dotkneła wiele krajów Azji Pd – wsch., w tym bardzo dotkliwie Sri Lankę. Od tego czasu zrobiono wiele żeby przywrócić poprzedni wygląd plazom i kurortom. Po tragedii zostało zamknietych tylko 5 hoteli, a już w miesiąc pózniej aż 194 hotele z 246 na wyspie działało normalnie. Od tragedii upłyneło już dużo czasu i Sri Lanka bez przeszkód przyjmuje turystów z całego świata.
Już w 2004 roku, zaraz po wystapieniu tego bardzo rzadkiego zjawiska, ONZ zaczął tworzyć zintegrowany system ostrzegania przed tsunami na Oceanie Indyjskim.

Bezpieczeństwo
Od dwudziestu lat Tamilowie walczą o oderwanie północno – wschodniej części wyspy od państwa lankijskiego, dlatego ta część wyspy jest zamknięta dla turystyki. Wszystkie kurorty i zabytki z listy dziedzictwa kulturowego zlokalizowane są daleko od strefy działań partyzantki tamilskiej.  Trudno też zapuścić się przypadkiem w tamte rejony ponieważ na wszystkich drogach wiodących do tej strefy rozstawiono posterunki wojskowe. Tamilowie nie atakują turystów, a ośrodki władzy państwa lankijskiego. Lotnisko i ważniejsze urzędy w kraju są silnie strzezone. Co jakiś czas konflikt zamiera iodradza się,  od 1983 było już wiele długich okresów zawieszenia broni.

Szczepienia
Zaleca się szczepienia na żółtaczkę typu A i B, z naciskiem na pierwszy rodzaj chroniący przed żółtaczką pokarmową. Standardy higieny na Sri Lance są niższe niż w Polsce, co nie znaczy, że należy unikać jedzenia lankijskiej kuchni w lokalnych knajpkach. Dodatkowym zabezpieczeniem jest szczepienie na dur brzuszny (zalecane). W zalezności od charakteru i miejsca pobytu mozna zaszczepić się na tężec, wściekliznę i polio. Warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, nie każdy przecież dobrze toleruje szczepionki. Za najlepszy w Polsce uważa się Krajowy Ośrodek Chorób Tropikalnych przy Akademii Medycznej w Gdyni, na którego stronie mozna znaleźć listę rekomendowanych ośrodków klinicznych w kraju.

Służby konsularne
Konsulat RP w Kolombo
Konsul Honorowy: Mr Desamanya Kandiah Balendra (Ken)
adres: C/o Deputy Chairman’s Office
Phoenix Ventures Ltd.
2nd Floor, 409 Galle Rd.
Colombo 03 Sri Lanka
nr tel. +94 112 565612, 693307
fax. +94 112 669639
e-mail: kenbalendra@hotmail.com

Be Sociable, Share!

    Podobne

    Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    *
    = 3 + 4

    This blog is kept spam free by WP-SpamFree.