Kaszmir był tematem wielu książek, ale zawsze pisał o nim ktoś z zewnątrz. Po raz pierwszy o Kaszmirze pisze Kaszmirczyk, który jako nastolatek sam doświadczył konfliktu. Dziennikarz Peer objaśniając mechanikę konfliktu, jego podłoże historyczne, społeczne i kulturowe, odwiedza miejsca i spotyka ludzi, którzy wiążą się z jego własnymi wspomnieniami. Książka-reportaż ociera się o granicę gatunku, reporter nie ukrywa, że wzorował się na mistrzu Kapuścińskim.
Curfewed Night, Basharat Peer, Random House India.
Godziny policyjne, strach, zagrożenie, tortury, łapanki, przesłuchania, masakry, zaginięcia, niepewność następnego dnia, brutalność indyjskiej armii, ucieczka – powtarzają się w opowieściach ludzi, z którymi spotykał się autor. Kreśli portrety chłopców, którzy przedostawali się przez LoC (Linię Kontroli) do pakistańskiej części Kaszmiru, aby wziąć udział w szkoleniach separatystów, przedstawia historię zgwałconej przez wojsko panny młodej, opowiada o pierwszej masakrze podczas marszu pokojowego i o matce, która patrzy, jak jej syn jest zmuszany do trzymania eksplodującej miny.
Książka jest nie tylko opowieścią o walce o wolność, jej ofiarach, niespełnionych obietnicach, o powrotach, rozstaniach, ale i o samej Dolinie Kaszmiru z jej bogatą przeszłością współistnienia wielu religii i tradycji. Jest to intymna i liryczna podróż po ziemi, gdzie Himalaje przeglądają się w tafli jeziora.
Curfewed Night została nagrodzona w Bombaju przez sieć księgarni Crossword. Niespełna od roku jest dostępna w Indiach. Wydawca planuje tłumaczenia m.in. na język francuski, niemiecki i polski.