Fundacja Mandragon i portal Mandragon.pl zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu rozmów z autorami piszącymi o Wschodzie. Tym razem Katarzyna Pawlak opowie nam o swojej książce „Za Chiny ludowe”, która powstała podczas jej dwuletniego pobytu w Chinach w latach 2009-2011.
„Za Chiny ludowe” to migawki z chińskiej codzienności, obraz życia lao baxing, czyli tak zwanych zwykłych ludzi, mieszkańców współczesnych Chin; to próba uchwycenia zmian dokonujących się w tym olbrzymim kraju, który rozwija się obecnie w zawrotnym tempie.
Katarzyna Pawlak ukazuje wielość stylów życia i wielość kultur w Chinach, które zdają się rozłamywać na dwa światy – wielkomiejski, zaskakujący nowoczesnością, oraz nostalgiczny, zacofany, wiejski. Autorka opisuje skomplikowany systemem chińskiej opieki zdrowotnej, swoje przygody z siecią internetową, miłość i małżeństwo po chińsku, tamtejszy wyścig edukacyjny, zawiłości systemu prawego i administracyjnego.
Autorka studiowała w Państwie Środka, mieszkała w dwóch „miastach gigantach”: Szanghaju – epicentrum gospodarczym, a także Pekinie – centrum politycznym. Odwiedzała też miejsca nieporównanie bardziej peryferyjne, oglądając od wewnątrz zachodzące w nich przemiany: zanikanie tego, co wielowiekowe, a w jego miejsce pojawianie się aktualnie obowiązującej wersji chińskiej nowoczesności.
Prowadzenie: Sebastian Durbacz – Fundacja Mandragon i portal Mandragon.pl
Czwartek 28.11.2013, godzina 19:00
Cafe Południk Zero
ul. Wilcza 25, Warszawa
Współpraca: Południk Zero