16.06.2011 – Papua – Korowai Batu. Ostatni kontakt?

Fundacja Mandragon oraz Południk Zero zapraszają na wyjątkowe spotkanie z Anną i Jakubem Urbańskimi oraz zaproszonymi gośćmi. Rozmawiać będziemy o sytuacji społeczno politycznej w Papui Wschodniej, znajdującej się pod rządami Indonezji. Dzikie plemiona, walka o wolność, indonezyjska armia, niszczenie środowiska naturalnego oraz odpowiedzialna turystyka to tylko kilka tematów jakie zamierzamy poruszyć. Do tego pokaz slajdów z ostatniego wyjazdu.

Anna i Jakub Urbańscy: „Od kilkunastu lat organizujemy wyprawy trekkingowe do Azji, Ameryki środkowej i Afryki. Od 2005 roku, co roku jeździmy na Nową Gwineę, do indonezyjskiej Papui, dokumentując tradycje lokalnych plemion, starając się dotrzeć w trudno dostępne rejony wyspy. W 2006 roku podczas miesięcznej podróży przez bagna południa wyspy zgromadziliśmy kolekcję rzeźb i rękodzieła plemienia Asmat (wystawa „Ludzie, duchy, drzewa” w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, 2008, wcześniej w Muzeum wystawa „Potomkowie łowców głów, 2006). W 2007 roku przebyliśmy bagnisty płaskowyż Ellit (3600 m.n.p.m.) by dotrzeć do terenów plemienia Yali i udokumentować uroczystości po śmierci wodza wsi Piliam (artykuł w National Geographic Polska 12/2008). Mamy na koncie dwie autorskie wyprawy fotograficzno-etnograficzne poświęcone Papui (i dwie kolejne poświęcone plemionom Złotego Trójkąta i Bangladeszowi), kilkanaście artykułów (głównie o Papui, m.in. NG Polska, Focus, Poznaj Świat). Współpracowaliśmy z wydawnictwem Lonely Planet dostarczając informacji do przewodników SriLanka, Bangladesh i Laos. W 2008 roku za podróże do Papui otrzymaliśmy nagrodę Kolos 2007 w kategorii „Podróże”.

W Papui jesteśmy od 7 lat co roku.W 2009 roku zainicjowaliśmy projekt wypraw etnograficznych „Wyprawy w sedno sprawy” www.wsednosprawy.pl prowadzimy też jedyną polską stronę o Papui www.papua.com.pl

Na przełomie lutego i marca 2011 spędziliśmy ponad trzy tygodnie w Papui, organizując plan filmowy na terenach plemiennych grupy Korowai Batu. Dotarcie tam było nie lada wyzwaniem. Od najbliższego lotniska musieliśmy płynąć z całym sprzętem ponad 200 kilometrów rzekami przez dżunglę, a potem dwa dni przedzierać wąskimi ścieżkami przez nizinny, bagnisty las deszczowy, często brodząc po pół uda w wodzie. Dotarliśmy na sam skraj terytorium, do którego kiedykolwiek dotarli przybysze z zewnątrz, spotykając ludzi, którzy nigdy nie widzieli białego człowieka. Dalej biali nie mają wstępu…”.

16 czerwca 2011, godz. 19.00

Południk Zero, Warszawa

ul. Wilcza 25


 

Be Sociable, Share!

    Podobne

    Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

    *
    = 5 + 6

    This blog is kept spam free by WP-SpamFree.