Fundacja Mandragon oraz Południk Zero zapraszają na wyjątkowe spotkanie z Anną i Jakubem Urbańskimi oraz zaproszonymi gośćmi. Rozmawiać będziemy o sytuacji społeczno politycznej w Papui Wschodniej, znajdującej się pod rządami Indonezji. Dzikie plemiona, walka o wolność, indonezyjska armia, niszczenie środowiska naturalnego oraz odpowiedzialna turystyka to tylko kilka tematów jakie zamierzamy poruszyć. Do tego pokaz slajdów z ostatniego wyjazdu.
Anna i Jakub Urbańscy: „Od kilkunastu lat organizujemy wyprawy trekkingowe do Azji, Ameryki środkowej i Afryki. Od 2005 roku, co roku jeździmy na Nową Gwineę, do indonezyjskiej Papui, dokumentując tradycje lokalnych plemion, starając się dotrzeć w trudno dostępne rejony wyspy. W 2006 roku podczas miesięcznej podróży przez bagna południa wyspy zgromadziliśmy kolekcję rzeźb i rękodzieła plemienia Asmat (wystawa „Ludzie, duchy, drzewa” w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, 2008, wcześniej w Muzeum wystawa „Potomkowie łowców głów, 2006). W 2007 roku przebyliśmy bagnisty płaskowyż Ellit (3600 m.n.p.m.) by dotrzeć do terenów plemienia Yali i udokumentować uroczystości po śmierci wodza wsi Piliam (artykuł w National Geographic Polska 12/2008). Mamy na koncie dwie autorskie wyprawy fotograficzno-etnograficzne poświęcone Papui (i dwie kolejne poświęcone plemionom Złotego Trójkąta i Bangladeszowi), kilkanaście artykułów (głównie o Papui, m.in. NG Polska, Focus, Poznaj Świat). Współpracowaliśmy z wydawnictwem Lonely Planet dostarczając informacji do przewodników SriLanka, Bangladesh i Laos. W 2008 roku za podróże do Papui otrzymaliśmy nagrodę Kolos 2007 w kategorii „Podróże”.
W Papui jesteśmy od 7 lat co roku.W 2009 roku zainicjowaliśmy projekt wypraw etnograficznych „Wyprawy w sedno sprawy” www.wsednosprawy.pl prowadzimy też jedyną polską stronę o Papui www.papua.com.pl
Na przełomie lutego i marca 2011 spędziliśmy ponad trzy tygodnie w Papui, organizując plan filmowy na terenach plemiennych grupy Korowai Batu. Dotarcie tam było nie lada wyzwaniem. Od najbliższego lotniska musieliśmy płynąć z całym sprzętem ponad 200 kilometrów rzekami przez dżunglę, a potem dwa dni przedzierać wąskimi ścieżkami przez nizinny, bagnisty las deszczowy, często brodząc po pół uda w wodzie. Dotarliśmy na sam skraj terytorium, do którego kiedykolwiek dotarli przybysze z zewnątrz, spotykając ludzi, którzy nigdy nie widzieli białego człowieka. Dalej biali nie mają wstępu…”.
16 czerwca 2011, godz. 19.00
Południk Zero, Warszawa
ul. Wilcza 25